Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε από τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ηττήθηκε 3-2 από τη Βόλφσμπουργκ, ενώ η Αϊντχόβεν νίκησε στην έδρα της την ΤΣΣΚΑ 2-1.

Ηταν μία νύχτα θρίλερ, καθώς οι ανατροπές άλλαζαν συνεχώς τα συναισθήματα και οι προκρίσεις περνούσαν από διαφορετικά χέρια σε ελάχιστα λεπτά!

Στοπν 2ο όμιλο, η Γιουνάιτεντ μπορεί να ισοφάρισε την Βόλφσμπουργκ, αλλά δέχτηκε αμέσως το τρίτο γκολ, ενώ την ίδια στιγμή, σκόραρε και η Αϊντχόβεν επί της ΤΣΣΚΑ. Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με τον Μαρσιάλ (10'), αλλά η Βόλφσμπουργκ έκανε την ανατροπή με τους Νάλντο (13') και Βιερίνια (29'). Η Γιουνάιτεντ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Γκιλαβογκί στο 82', αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Νάλντο σκόραρε για το 3-2. Στο άλλο ματς του ομίλου, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με πέναλτι του Ιγνάσεβιτς (76'), αλλά η Αϊντχόβεν έκανε την ανατροπή παίρνοντας την πρόκριση με γκολ των Ντε Γιονγκ (78') και Πρέπερ (85'). Η Γιουνάιτεντ  θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Θρίλερ και στον 4ο όμιλο για την πρώτη θέση, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-2 την Γκλάντμπαχ με απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η Σεβίλλη νίκησε 1-0 την Γιουβέντους. Η Σίτι πέρασε με την πρώτη θέση, η Γιουβέντους έμεινε δεύτερη, ενώ η Σεβίλλη συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε τέσσερα γκολ στο 8-0 της Ρεάλ επί της Μάλμε στο Μπερναμπέου και έγινε ο πρώτος παίκτης που έφτασε τα 11 γκολ σε φάση των ομίλων.

1ος όμιλος

Παρί Σεν Ζερμέν-Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-0 (Λούκας Μόουρα 57’ , Ιμπραΐμοβιτς 86’
Ρεάλ Μαδρίτης-Μάλμε 8-0 (Μπενζεμά 12’, 24’ 74’, Ρονάλντο 39’, 47’, 50’, 59’, Κόβατσιτς 70’)

Βαθμολογία: Ρεάλ 16, Παρί Σεν Ζερμέν 13, Σαχτάρ 3, Μάλμε 3.

2ος όμιλος:

Αϊντχόβεν-ΤΣΣΚΑ 2-1 (Ντε Γιονγκ 78’, Πρέπερ 85’ - 76’ Ιγνάσεβιτς πεν
Βόλφσμπουργκ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (Νάλντο 13’,84’, Βιερίνια 29’-Μαρσιάλ 10’, Γκιλαβογκί 82’ αυτογκόλ)

Βαθμολογία: Βόλφσμπουργκ 12, Αϊντχόβεν 10, Γιουνάιτεντ 8, ΤΣΣΚΑ 4.

3ος όμιλος:

Μπενφίκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (Μήτρογλου 75’-Σαούλ 33’, Βιέτο 56’)
Γαλατασαράι-Αστάνα 1-1 (Σελτζούκ Ινάν 64’-Τουμάσι 62’)

Βαθμολογία: Ατλέτικο 13, Μπενφίκα 10, Γαλατάσαράι 5, Αστάνα 4.

4ος όμιλος:

Μάντσεστερ Σίτι-Γκλάντμπαχ 4-2 (Σίλβα 16’ Στέρλινγκ 80’,82’Μπονί 85’- Κόρμπ 19’, Ράφαελ 42’)
Σεβίλλη-Γιουβέντους 1-0 (Γιορέντε 65’)

Βαθμολογία: Μάντσεστερ Σίτι 12, Γιουβεντους 11, Σεβίλλη 6, Γκλάντμπαχ 5.