Την πρώτη του καλή εμφάνιση έκανε ο Κώστας Παπανικολάου με τη νέα του ομάδα, τους Νάγκετς. Η ομάδα του Ντένβερ επιβλήθηκε με 108-104 των Μπλέιζερς και ο 26χρονος φόργουορντ συνέβαλε στη νίκη, καθώς σε 12:35 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους με απόλυτη ευστοχία (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Τζέι Τζέι Χίκσον με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο ρούκι Εμάνουελ Μουντιάι με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Στο Οκλαντ, ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 22 πόντους με 7/18 σουτ, ωστόσο οι Γουόριορς δεν δυσκολεύτηκαν πολύ να επικρατήσουν 109-95 των πολύ δυνατών φέτος Πίστονς και να φτάσουν στο 8-0, που είναι το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας τους μετά το 9-0 των Φιλαδέλφεια Γουόριορς από τη σεζόν 1960/61.

Τέλος οι Σπερς καθάρισαν στην τελευταία περίοδο τους Κινγκς στο Σακραμέντο με 106-88. Ο Καουάι Λέοναρντ με 24 πόντους ήταν και πάλι εξαιρετικός, ενώ Τιμ Ντάνκαν και ΛαΜάρκους Όλντριτζ έκαναν καλή δουλειά στη ρακέτα. Ο Κώστας Κουφός σε 25:53 είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/2 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ιντιάνα-Ορλάντο 97-84

Φιλαδέλφεια-Σικάγο 88-111

Ατλάντα-Μινεσότα 107-117

Ντένβερ-Πόρτλαντ 108-104

Σακραμέντο-Σαν Αντόνιο 88-106

Γκόλντεν Στέιτ-Ντιτρόιτ 109-95

Κλίπερς-Μέμφις 94-92