Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί θετική εμφάνιση, το Μιλγουόκι πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη του στο ΝΒΑ, επικρατώντας 93-81 στη Φιλαδέλφεια των Σίξερς.

Ο έλληνας φόργουορντ αγωνίστηκε 26 λεπτά και είχε 8 πόντους (4/8δ.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο, αλλά και 4 λάθη. Κορυφαίος των Μπακς ήταν ο Ο.Τζ. Μέιο με 25 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Νίκη (δεύτερη σε ισάριθμα ματς) και για το Μέμφις του Κώστα Κουφού, που πέρασε με 97-89 από την έδρα των Ιντιάνα Πέισερς. Ο ομογενής σέντερ είχε 3π. (1/4δ., 1/2β.), 5ρ. και 1 ασ. σε 22΄, ενώ κορυφαίος των Γκρίζλις ήταν ο Ζακ Ράντολφ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς άφησε πίσω του την κακή εμφάνιση της πρεμιέρας απέναντι στη Νέα Υόρκη και οδήγησε το Κλίβελαντ σε εκτός έδρας νίκη επί του Σικάγο με 114-108. Το ματς κρίθηκε στην παράταση, καθώς ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε 98-98, χάρη σε πέντε αναπάντητους πόντους των Καβς στο τελευταίο λεπτό.

Ο «βασιλιάς» πέτυχε οκτώ πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο και τελείωσε το παιχνίδι με 36, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κάιρι Ιρβινγκ (23π.), Κέβιν Λαβ (16π., 16ρ.) και Τριστάν Τόμπσον (16π., 13ρ. εκ των οποίων 12 επιθετικά!). Από τους Μπουλς ο Ντέρικ Ρόουζ σημείωσε 20 πόντους (όσους και ο Κερκ Χάινριχ) αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Στο Φοίνιξ οι Σανς υποχρέωσαν τους πρωταθλητές Σπερς στην πρώτη φετινή τους ήτττα (94-89), «γυρίζοντας» το ματς στο φινάλε, όταν ο Τζεφ Χόρνασεκ δοκίμασε σήμα με τρεις πόιντ-γκαρντ (Γκόραν Ντράγκιτς, Ερικ Μπλέντσοου, Αϊζέια Τόμας).

Ο Τόμας με 23 πόντους και ο Μαρκίφ Μόρις με 20π. και 11ρ. ήταν οι καλύτεροι των νικητών, ενώ ο Τόνι Πάρκερ είχε 19 και ο Τιμ Ντάνκαν 16 για το Σαν Αντόνιο. Στο τοπικό ντέρμπι του Λος Αντζελες, οι Κλίπερς «ξύπνησαν» στο τέλος και επιβλήθηκαν 118-111 των Λέικερς, με τον ασταμάτητο Μπλέικ Γκρίφιν να πετυχαίνει 39 πόντους.

Ο Τζόρνταν Χιλ είχε 23 και ο Κόμπι Μπράιαντ 21 για τους «λιμνανθρώπους», που έχουν ξεκινήσει με τρεις σερί ήττες. Τέλος, ο Ρούντι Γκέι έκανε ένα από τα σπουδαιότερα ματς της καριέρας του και με 40 πόντους οδήγησε το Σακραμέντο σε νίκη 103-94 επί του Πόρτλαντ.