Στο promotion της Ευρωλίγκας το τμήμα μάρκετινγκ του Τζόρντι Μπερτομέου πρέπει να δημιουργήσει ένα βίντεο που θα ανεβάσει στο κανάλι της στο YouTube και θα περιλαμβάνει μόνο τους προημιτελικούς του Παναθηναϊκού!

Από τη σεζόν 2008-2009 και ύστερα, που καθιερώθηκε στα πλέι οφ το σύστημα «best of 5», όλες οι σειρές των Πρασίνων είναι συγκλονιστικές. Διπλό break έπειτα από ήττα στο OAKA στη Σιένα επί της ομώνυμης ομάδας το 2009 και πρόκριση με 3-1 στο Βερολίνο, επική σειρά με την Μπαρτσελόνα το 2011 (μετά τον πρόωρο αποκλεισμό του 2010) με break στη Βαρκελώνη και πρόκριση στο φάιναλ φορ που έγινε στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας, πρόκριση με 3-2, με παράταση και break στο break της Μακάμπι το 2012 και αποκλεισμός πέρυσι με 2-3 ξανά με παράταση στη σειρά, σπάσιμο έδρας στη Βαρκελώνη και απάντηση των Καταλανών στο ΟΑΚΑ!

Ε, ύστερα από όλα αυτά ήταν δυνατόν να μην αντιδράσει ο Παναθηναϊκός στο 2-0 της ΤΣΣΚΑ και να επιτρέψει στους Ρώσους να προκριθούν άνετα και ατσαλάκωτοι; Προφανώς και όχι, και οι Πράσινοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν ύστερα από δεύτερο ματς που κρίθηκε στη σειρά με την ομάδα του Ετορε Μεσίνα στην παράταση. Συνέβη στο πρώτο ματς στη Μόσχα, συνέβη και χθες, μόνο που νικητής ήταν ο ΠΑΟ ο οποίος κατόρθωσε ακόμη και σε 45 αγωνιστικά λεπτά να κρατήσει τον αντίπαλό του κάτω από το όριο νίκης για την ομάδα του Αλβέρτη, τους 75 πόντους.

Νίκησε με 73-72 στην παράταση (64-64 κ.δ.) αν και μπορούσε να τσεκάρει τα εισιτήρια για το σημερινό ταξίδι στη Μόσχα στα 40 λεπτά. Με κολόνα την άμυνα και την ενέργεια που καλύπτει κάθε μειονέκτημα που καταγράφεται από όλους πριν από το τζάμπολ, ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του και δεχόταν καλάθια μόνο από τις προσωπικές ενέργειες που ανέλαβε ξανά ο Ουίμς.

Ο Αμερικανός με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο 8 σερί πόντων πρωταγωνίστησε στο comeback της ΤΣΣΚΑ μετά το 37ο λεπτό. Ο ΠΑΟ είχε κτίσει μια διαφορά 9 πόντων (63-54 στο 3.30 πριν από τη λήξη) αλλά η αστοχία στην επίθεση και η ποιότητα του Αμερικανού έφεραν τους Ρώσους σε απόσταση βολής (63-62 στα 42»). Ο Ούκιτς είχε τη δυνατότητα να κλειδώσει τη νίκη στα 2,9 δευτερόλεπτα από τη γραμμή των βολών. Ο Κροάτης, που όπως και οι Μπράμος, Κάρι (έχουν 1/22 τρίποντα στα πλέι οφ) δεν βοήθησε ούτε χθες, αστόχησε στην πρώτη. Αντίθετα με όσους έλεγαν ότι έπρεπε να αστοχήσει και στη δεύτερη, ο Ούκιτς έστειλε την μπάλα στο καλάθι, έκανε μεν το 64-62, αλλά έδωσε την ευκαιρία στον Μεσίνα να πάρει τάιμ άουτ, να στείλει την μπάλα για επαναφορά στο μπροστινό μισό του γηπέδου και με σουτ του Φριντζόν να διεκδικήσει τη νίκη. Το instant replay βοήθησε τους διαιτητές να διαπιστώσουν ότι ο Ρώσος πατούσε μέσα από τη γραμμή των 6μ75, η πρόκριση δεν χάθηκε, αλλά η νίκη έπρεπε να κατακτηθεί στην παράταση.

Εκεί το momentum ήταν ανάποδο. Η ΤΣΣΚΑ ήταν πιο αποτελεσματική και με τον Ουίμς να σκοράρει ξανά βρέθηκε στο +3 (68-71) στα 47». Με τους «πλάγιους» να είναι άστοχοι και τον Διαμαντίδη στο 1/8 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός εκδήλωσε γρήγορη επίθεση για το τρίποντο της ισοφάρισης με τον Φώτση. Ο «Μπάτμαν» ευστόχησε από τα 8 μέτρα, το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και η ΤΣΣΚΑ έχασε το παρκέ από τα πόδια της. Ο Φώτσης πήρε το ριμπάουντ, ο Διαμαντίδης στα 8,4 δευτ. είχε 2/2 βολές (73-71) αλλά το θρίλερ δεν είχε τελειώσει. Ο Ουίμς είχε βολές στα 4,7 δευτ., αστόχησε στη δεύτερη (64-63), ο Διαμαντίδης έχασε τον έλεγχο και η ΤΣΣΚΑ είχε μια ακόμη ευκαιρία. Ο Αμερικανός που πήρε την μπάλα πάτησε γραμμή και το ματς ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟ να πανηγυρίζει την ισοφάριση της σειράς και να γνωρίζει ύστερα από τα δύο ματς στο ΟΑΚΑ ότι πρέπει να παίξει για να πάρει την πρόκριση στη Μόσχα!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64 (κ.δ.), 73-72 (παράταση).

Παναθηναϊκός (18/33 δίπ., 7/29 τρίπ., 16/19 β., 27-7 ρ., 19 ασ., 5 κλ., 1 κόψ., 13 λ.): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 3, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 12, Ματσιούλις 15, Ράιτ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας 14/34 δίπ., 9/19 τρίπ., 17/22 β., 27-7ρ., 16 ασ., 7 κλ., 1 κόψ., 17 λ.): Μίτσοβ 15, Φριντζόν 8, Τζάκσον 7, Πάργκο 5, Κρστιτς 1, Ουίμς 12, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Κριάπα 2, Χάινς 2.