Ούτε στο Μιλάνο κατάφερε ο Παναθηναϊκός να κάνει την πολυπόθητη εκτός έδρας νίκη κι αν θέλει να επιστρέψει στην πόλη της Ιταλίας για το φάιναλ-φορ (16-18/5) πρέπει εκτός από τις νίκες στο ΟΑΚΑ να πάρει ροζ φύλλο αγώνα σε κάποιο από τα τρία ματς του απομένουν μακριά από το σπίτι του (Έφες, Μπαρτσελόνα, Ολυμπιακός).

Την Πέμπτη στο «Forum» του Μιλάνο ο Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο και επέτρεψε στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι να επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι, να φθάσει τη διαφορά ακόμη και στους 18π.και να κλείσει το πρώτο 20λεπτο με προβάδισμα 15 πόντων. Τα λάθη των Πράσινων (9), η ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6μ75 (8/11) και η κακή βραδιά του Διαμαντίδη ήταν τα τρία στοιχεία που χαρακτήριζαν το δραματικό για τους πρωταθλητές Ελλάδας πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο, τα λάθη περιορίστηκαν, η άμυνα έγινε πιο επιθετική, το Μιλάνο λόγω φιλοσοφίας έδειξε αδυναμία να διαχειριστεί το +15 που έγινε ξανά +18 και ο Παναθηναϊκός χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ζακ Ράιτ (17π χωρίς να επιχείρησε προσπάθεια για τρεις πόντους) στο ντεμπούτο με την εξάστερη φανέλα στην Ευρωλίγκα, τον εκπληκτικό Τζέιμς Γκιστ (21π) και τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε (10 στο β’μέρος και 13 συνολικα) τρόχισε τη διαφορά και διεκδικήσει μάλιστα μια νίκη που ουσιαστικά μάλλον δεν θα άξιζε να πάρει.

Ο Διαμαντίδης, που είχε έξι λάθη και μόλις δύο ασίστ, σημείωσε το πρώτο του καλάθι που ήταν και ιστορικό καθότι ήταν το 2000ό στην Ευρωλίγκα, στο 36ο λεπτό και μείωσε σε 64-61 και το ματς έγινε θρίλερ ως το τέλος του. Στα 11» ο Παναθηναϊκός έβγαλε μία ακόμα άμυνα και ο Ράιτ μείωσε σε 74-71, ενώ στη συνέχεια έστειλε στις βολές τον Λάνγκφορντ που «απάντησε» με 2/2 σημειώνοντας το 76-71 στα 10». Στα 7,4» ο Ράιτ πήρε το 5ο φάουλ του Χάκετ και με βολές μείωσε εκ νέου σε 76-73 ενώ στα 7» ο Μέλι είχε 0/2 βολές! Στα 4,5» ο Διαμαντίδης με 2/2 έκανε το 76-75 και στα 3,2» ο Λάνγκφορντ πήγε στις βολές για το Μιλάνο και με 1/2 έκανε το 77-75. Ο Ράιτ όμως που πήρε την τελευταία επίθεση, με την ταχύτητα που τον διακρίνει διέσχισε όλο το γήπεδο, όμως δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να απελευθερωθεί για να σουτάρει και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75

ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Τζεντίλε 8 (1), Τσερέλα 8 (2), Μέλι 3 (1), Χάκετ 5, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18 (3), Σάμιουελς 16, Λαουάλ 2, Μος 7 (2), Τζέρελς 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 7 (1), Φώτσης 10 (2), Ούκιτς, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6, Γκιστ (21 (2), Παππάς 2, Ματσιούλις 5, Ράιτ 17.