Ντεμπούτο με νίκη έκανε o Μίλαν Μίνιτς στον πάγκο του Άρη. Οι Κίτρινοι επιβλήθηκαν με 77-59 του ΚΑΟΔ, πιάνοντας μάλιστα ικανοποιητική απόδοση απέναντι σε αντίπαλο που στάθηκε επάξια μόλις για μία περίοδο.

Ρόλο ηγέτη και οργανωτή στον Άρη είχε ο Αθηναίου. Ο Χαρίσης επέστρεψε από τραυματισμό με καλή απόδοση, ενώ ο Βεζένκοφ εμφανίστηκε επηρεασμένος από την παρουσία σκάουτερ των Πόρτλαντρ Τρέιλ Μπλέιζερς στις εξέδρες του Αλεξανδρείου.

Κινητήριος μοχλός της Δράμας ήταν ο Τζόουνς. Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές κι ο Μάρκοβιτς τον απέσυρε στον πάγκο έως τη λήξη του αγώνα.

Πιο ήρεμος ο Τζόουνς έδωσε το χέρι του στους τρεις διαιτητές, μετά την κόρνα της λήξης.

Ο Μίνιτς δήλωσε: «Είχαμε έναν προπονητή στο γήπεδο, τον Γιάννη Αθηναίου και βγάλαμε 17 ασίστ.

Η ομάδα είχε πολύ πάθος στην άμυνα και απόλυτη συγκέντρωση. Τα 26 λάθη και τα τρία επιθετικά ριμπάουντ το πιστοποιούν.

Επίσης είχαμε την πολύ καλή εμφάνιση του Ευθύμη Τσακαλέρη, ο οποίος είχε μεγάλη βοήθεια όλη την εβδομάδα από τους συμπαίκτες του και κυρίως από τον Αντώνη Ασημακόπουλο».

Ο Νέναντς Μάρκοβιτς είπε: «Στο πρώτο δεκάλεπτο αρχίσαμε καλά. Είχαμε πλάνο και γενικά το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε καλά.

Στη συνέχεια αλλάξανε τα πράγματα και παίζαμε περισσότερο με ατομικές προσπάθειες παρά με ομαδικές.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στην επανάληψη και με 13 λάθη σε ένα ημίχρονο δεν μπορούμε να κερδίσουμε ούτε την εφηβική ομάδα του Άρη!».

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59.

ΑΡΗΣ(18/34 διπ., 6/29 τρ., 23/36 β., 27-13 ριμ., 9 κλ., 14 λ., 17 ασ.,): Μποχωρίδης 9(2), Χαντ, Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης, Χαρίσης 10, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9(2), Μούρτος 9(2), Αθηναίου 12, Μήτογλου.

ΚΑΟ Δράμας(14/32 διπ., 5/14 τρ., 16/24 β., 29-3 ριμ., 6 κλ., 26 λ., 11 ασ., 2 κοψ.): Σλαφτσάκης 8(1), Τζόουνς 19(2), Στίγκερς 7(1), Μπράουν 9(1), Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπένας 11, Χρυσικόπουλος,. Κολοβής 2.