Η ποδοσφαιρική ομάδα του Αφγανιστάν θριάμβευσε με 3-0 απέναντι στο Πακιστάν, στο πλαίσιο του πρώτου διεθνούς ποδοσφαιρικού αγώνα που πραγματοποιήθηκε στην Καμπούλ την τελευταία δεκαετία. Η νίκη προκάλεσε έντονους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της πόλης (φωτογραφία). Η ποδοσφαιρική ομάδα του Αφγανιστάν κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή και κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Το Αφγανιστάν πήρε το προβάδισμα στο 20ό λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά του 12 λεπτά αργότερα. Το τρίτο γκολ μπήκε στο 71ο λεπτό του αγώνα. Ηταν το πρώτο παιχνίδι που παίχθηκε μεταξύ των ποδοσφαιρικών ομάδων του Πακιστάν και του Αφγανιστάν τα τελευταία 30 χρόνια. Το παιχνίδι μεταδόθηκε ζωντανά από την τηλεόραση. «Είμαι μεγάλος οπαδός του ποδοσφαίρου και ο αγώνας αυτός ήταν τόσο σημαντικός για εμάς», είπε σε διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία ο 27χρονος κυβερνητικός υπάλληλος Σαμπίρ Αχμάντ. Αλλοι κυβερνητικοί αξιωματούχοι ανέφεραν ότι ο ποδοσφαιρικός αγώνας ήταν πολύ σημαντικός επειδή δείχνει ότι το Αφγανιστάν ετοιμάζεται να αφήσει πίσω του τα προβλήματα που έχει δημιουργήσει ο πόλεμος. Ακόμη και αξιωματούχοι του Πακιστάν εξέφρασαν την εκτίμηση ότι ο αγώνας συνέβαλε στη βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών.