Η Λιέγη ήταν ο τελευταίος σταθμός του ευρωπαϊκού ταξιδιού της Ξάνθης. Οι Ακρίτες ηττήθηκαν με 2-1 (53′ Μπουλό, 70′ Ντε Καμάργκο, 84′ Ντε Γκούζμαν) από τη Σταντάρ και αποκλείστηκαν από τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με δύο ήττες και συνολικό εις βάρος τους σκορ 4-2. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε τρόπο για να μειώσει το σκορ στο δεύτερο 45λεπτο και αποχαιρετά τον θεσμό γεμάτη εμπειρίες. «Οι ποδοσφαιριστές έκαναν τεράστια προσπάθεια μέχρι το τέλος. Θεωρώ ότι μπορούσαμε να βάλουμε ακόμη ένα γκολ», τόνισε ο Νίκος Καραγεωργίου.

Ο προπονητής της Ξάνθης πρόσθεσε: «Αυτά τα ματς ήταν τρομερή εμπειρία για όλους μας και κυρίως για τους παίκτες μας οι οποίοι βρέθηκαν πρώτη φορά σε τέτοια γήπεδα και αντιμετώπισαν τέτοιες ομάδες. Κερδίσαμε πολλά από αυτά τα ματς. Οσον αφορά την πρόκριση, κρίθηκε στο πρώτο ματς, όταν μείναμε με δέκα παίκτες.

Απόψε (χθες) η προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά ήταν συγκλονιστική».