Επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού με μαέστρο τον Αριελ Ιμπαγάσα. Οι πρωταθλητές μέσα σε 7 λεπτά σημείωσαν τέσσερα γκολ, θριάμβευσαν επί του Πανθρακικού με σκορ 6-2 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου στο Γ. Καραϊσκάκης και έκαναν εύκολη την υπόθεση πρόκριση στον τελικό, στον αγώνα ρεβάνς στην Κομοτηνή (28 του μήνα).

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη κοντράρισε τους πρωταθλητές μόνο στο α’ ημίχρονο (το σκορ ήταν 2-2), ενώ στο β’ 45λεπτο κατέρρευσε! Ο Μίτσελ πραγματοποίησε επτά αλλαγές στην ενδεκάδα και οι γηπεδούχοι φρόντισαν να αποζημιώσουν με γκολ και θέαμα τους περίπου 7.000 φιλάθλους που πήγαν στο Φάληρο.

Τα γκολ: Φουστέρ (4′, 55′), Μήτρογλου (48′, 54′), Ιμπαγάσα (11′), Φετφατζίδης (51′) – Τζάνης (19′), Λουσέρο (32′).

Ο Ιμπαγάσα χαρακτήρισε το γκολ του Φετφατζίδη α λα Μέσι (ο εξτρέμ του Ολυμπιακού ντριμπλάρισε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του!).

Εύκολο ήταν το έργο του διαιτητή Καλογερόπουλου(Αθήνας). Κίτρινη κάρτα: Χολέβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μοντέστο, Σιόβας, Μανωλάς, Χολέβας, Φέισα, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Βλαχοδήμος (42′ Φετφατζίδης) Φουστέρ (76′ Μανιάτης), Μήτρογλου (69′ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Στάθης, Μελίσσης, Σερφά, Ντιόγκο, Μακρυδημήτρης, Καστσελάν, Μουνάφο (62′ Μπαϊκαρά), Μίνγκας, Λουσέρο, Τζάνης (61′ Παπαδόπουλος).