Ο Πεπ Γκουαρντιόλα, άφησε στον πάγκο τον Μέσι, χρησιμοποίησε κάτω από τα δοκάρια τον Πίντο αντί του Βαλδές, ενώ δεν είχε και τον τραυματία Ινιέστα.

Η Μπαρτσελόνα πάντως, επέβαλε τον γνωστό ρυθμό της και μέσα σε τέσσερα λεπτά είχε πετύχει δύο γκολ με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Τσάβι στην ασιστ και Φάμπρεγας στην εκτέλεση. Ετσι με γκολ στο 14′ και 18′ το σκορ έγινε 2-0. Εως το τέλος του ημιχρόνου, έγιναν κι άλλες φάσεις, αλλά άλλο γκολ δεν ήρθε.

Ο Λιονέλ Μέσι, μπήκε στο ματς στο 58′ και άρχισε τις γνωστές του ενέργειες. Πέτυχε το 3-0 στο 73′ και σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 4-0 πάλι από ασιστ του Τσάβι.

Ετσι, η ρεβανς της επόμενης Πέμπτης, στην Παμπλόνα θα είναι μία τυπική διαδικασία.