Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ 2-0 επί του ΟΦΗ προχθές στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ερνέστο Βαλβέρδε και οι παίκτες του άρχισαν να σκέφτονται την Ντόρτμουντ, όμως η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, έχοντας «σύμμαχο» τον γκολκίπερ Φράνκο Κοστάντσο, απάντησε μέσα σε τρία λεπτά με δύο γκολ των Μάντζιου (74′), Γεωργίου (77′): 2-2.

Περίπου 25.000 φίλοι των πρωταθλητών μετά το σφύριγμα της λήξης αποδοκίμασαν την ομάδα τους, ενώ οι οργανωμένοι οπαδοί αποδοκίμασαν – περισσότερο με συνθήματα – την κυβέρνηση και τους βουλευτές. Μάλιστα στη Θύρα 7 είχαν αναρτηθεί τρία πανό με υβριστικό περιεχόμενο εναντίον των πολιτικών και της Βουλής, τα οποία δεν κατέβηκαν παρά τις συστάσεις από τα μεγάφωνα. Ο Βαλβέρδε έκανε κακή εκτίμηση του ματς και ο ΟΦΗ που δεν παρέδωσε τα όπλα από δύο στημένες φάσεις σταμάτησε το σερί νικών (17) του Ολυμπιακού.

Σκόρερ των γηπεδούχων αναδείχτηκαν οι συνήθεις ύποπτοι Τζιμπούρ (45’+), Μιραλάς (62′).

Ο διαιτητής Σπύρος Σελίμος έβγαλε με επιτυχία το παιχνίδι. Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λεωνίδα Ανδριανόπουλου.