Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, είχε φάσεις για γκολ και άξιζε τους τρεις βαθμούς.

Η μεγάλη φάση στο α’ μέρος ήταν στο 33′ όταν ο Σουάρες σούταρε από εξαιρετική θέση, αλλά ο Δε Χέα έδιωξε τη μπάλα. Η Λίβερπουλ, ζήτσε πέναλτι στο 51′ σε χέρι του Εβανς, ύστερα από κεφαλιά του Κάϊτ, ενώ στο 68′ ο Στίβεν Τζέραρντ, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ, διαμαρτυρήθηκαν στην απόφαση του διαιτητή Μάρινερ, να καταλογήσει το φάουλ, σε μαρκάρισμα του Φέρντιναντ, στον Ανταμ.

Η Γιουναιτεντ, ισοφάρισε στο 81′ με κεφαλιά του Ερνάντες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε απίστευτες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν σκόραραν λόγω αστοχίας, αλλά και της ικανότητας του Δε Χέα. Ο τερματοφύλακας της Γιουναιτεντ, εξουδετέρωσε σουτ του Κάιτ, αλλά και «λόμπα» του Χέντερσον. Ο τελευταίος είχε κεφαλιά λίγο άουτ στις καθυστερήσεις, ενώ νωρίτερα, είχε αστοχήσει από πλεονεκτική θέση ο Σκρτελ.

Κι ολα αυτά, παρουσία του άσου του ΝΒΑ, Λεμπρόν Τζέημς.