Η ήττα από την Εφές Πίλσεν (67-62) αυτή τη φορά έφερε χαμόγελα στον Ολυμπιακό, πολύ απλά γιατί σε αυτό το φιλικό η ομάδα... εμφανίστηκε στο γήπεδο (είχε χάσει με 27 π. και κάτω τα χέρια στο πρώτο ματς). Αν και χωρίς τον Aντιτς (ένιωσε σφίξιμο στη δεξιά του γάμπα), τον Πελεκάνο (η μαγνητική έδειξε ότι έχει ακόμα ένα μικρό ράγισμα στο δεξί χέρι και θα λείψει τουλάχιστον άλλες δύο εβδομάδες) και τον Λούκας στο τέλος (δεν έπαιξε στο 4ο δεκάλεπτο γιατί ένιωσε μικροενοχλήσεις στη φτέρνα του δεξιού του ποδιού), οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανταγωνιστικοί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.
Ηταν στο καλάθι στο 39' (64-62, με εξαιρετική άμυνα όπου κράτησαν άποντους τους παίκτες της Εφές Πίλσεν για επτά λεπτά) αλλά ένα τρίποντο του Βούγιασιτς «καθάρισε» το ματς για τους γηπεδούχους. Πολλά λάθη (20) και πάλι για τον Ολυμπιακό (θέλει χρόνο να αποκτήσει ομοιογένεια) και αστοχία από την περιφέρεια (6/20 τρ.) που έπαιξε τον ρόλο της όταν οι Τούρκοι προηγήθηκαν 64-51 στο 32'.
Πρώτοι σκόρερ των Τούρκων οι Μπατίστα (18) και Βούγιασιτς (16). Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Χάινς 15 (5 ρ.), Λούκας 5 (1), Σπανούλης 4, Χάουαρντ, Κέσελι 2 (0/7 τρ.), Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 12 (2), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3 (1), Σλούκας 3 (1), Κατσίβελης 2.
n Οι δυο ομάδες έπαιξαν και πέμπτο δεκάλεπτο στο οποίο χρησιμοποιήθηκαν οι αναπληρωματικοί και όσοι δεν αγωνίστηκαν στα 40 λεπτά (Μάντζαρης, Γλυνιαδάκης από Ολυμπιακό), με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν σε αυτό το διάστημα 23-20 και κορυφαίο τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη. Σήμερα νέο φιλικό με την Μπεσίκτας.
ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ
Αντίθετη πορεία διαγράφουν στα φιλικά προετοιμασίας ο ΠΑΟΚ και ο Αρης.
Ο Δικέφαλος του Βορρά παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο απέναντι στον ΚΑΟ Δράμας και παρά τις απουσίες (Ράιτ, Ντικούδης, Τσακαλέρης) νίκησε με 76-51 (Γκορί 20 - Σάντερς 14). Μεθαύριο ο ΠΑΟΚ δίνει νέο φιλικό απέναντι στην Καβάλα.
Οι Κίτρινοι με μεγάλα κενά στο ρόστερ έκαναν άλλη μία κακή εμφάνιση και διασύρθηκαν με 68-39 (Μαυροκεφαλίδης 2 - Oλιβερ 12) στην Αγία Πετρούπολη από την τοπική Σπαρτάκ. Η διαφορά έφτασε τους 32 πόντους (57-25) στο 29'!