Με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να σταματά στους 36 πόντους και να διαλύει την άμυνα των Σέλτικς, οι Τζαζ πήραν τη νίκη με 122-108, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 20-5.

Ο Μίτσελ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους και 9 ασίστ, παίρνοντας τη μια σωστή απόφαση μετά την άλλη, ειδικά στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, όταν οι Σέλτικς μείωσαν σε 105-101, σημειώνοντας 10 πόντους και μοιράζοντας τρεις ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Ο Τζο Ίνγκλις με 24 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Μίτσελ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 33 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο) και ο Τζέισον Τέιτουμ 23 πόντους.

Οι Πίστονς προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους κόντρα στους Νετς και τους νίκησαν με 122-111, υποχρεώνοντας το Μπρούκλιν στην τρίτη σερί ήττα του.

Με τον Τζεράμι Γκραντ (32 πόντοι) να δείχνει το δρόμο και τους Ντελόν Ράιτ (22 πόντοι, 9 ασίστ) και Σάντικ Μπέι (15 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο) να ακολουθούν, το Ντιτρόιτ ταπείνωσε τους Νετς, που είχαν να αντιπαρατάξουν μόνο ό,τι έκαναν στην επίθεση οι Καϊρί Ίρβινγκ (27 πόντοι) και Τζέιμς Χάρντεν (24 πόντοι).

Με τον Στεφ Κάρι να σταματά στους 32 πόντους, οι Γουόριορς διέλυσαν με 114-91 τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα τους μία ημέρα νωρίτερα.

Ο Έρικ Πασκάλ με 15 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς με 14 πόντους (αλλά 5/14 σουτ) ακολούθησαν στο σκοράρισμα τον Κάρι, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Για τους Σπερς, ο Ρούντ Γκέι είχε 17 πόντους και ο Τρέι Λάιλς 15 πόντους.

Με την τριάδα των Εμπίντ, Χάρις, Κάρι να σημειώνει 69 πόντους, οι Σιξερς πέρασαν από το Σακραμέντο και χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο πήραν τη νίκη με 119-111.

Ο ΝτιΆρον Φοξ με 34 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Κινγκς, με τον Μπάντι Χιλντ να προσθέτει 21 πόντους και τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ 17 πόντους.

Οι Χιτ δυσκολεύτηκαν αφάνταστα κόντρα στους Νικς, αλλά στο τέλος πήραν τη νίκη με 98-86 με ηγέτη τον Μπάτλερ.

Άνετα επικράτησαν οι Πέλικανς και Μπλέιζερς των Ρόκετς και Μάτζικ αντίστοιχα.