Στην τρίτη θέση του Αυθεντικού Μαραθωνίου τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος, γράφοντας μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Πανελληνιονίκης τερμάτισε με χρόνο 2:19:02, και έγινε ο πρώτος Έλληνας που τερματίζει στον 37ο Μαραθώνιο.

Φοβερός Κώστα Γκελαουζος, τρίτος στον 37ο AMA και νικητής στο πρωτάθλημα #segas

Δημοσιεύτηκε από Σύνδεσμος Ελληνικών Γυμναστικών Αθλητικών Σωματείων στις Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019

Οι μόνοι που τον πέρασαν ήταν ο νικητής Τζον Κιπκορί Κόμεν από την Κένυα και ο, επίσης, Κενυάτης, Φελισιέν Μουχιτίρα.

Αναλυτικά, ο Τζον Κιπκορί Κόμεν τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2:16:34. Ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας έφτασε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έχοντας προσπεράσει τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα, μόλις 600 μέτρα πριν τον τερματισμό!

Ο Κενυάτης Φελισιέν Μουχιτίρα ήρθε δεύτερος στον 37ο Μαραθώνιο Αθήνας με χρόνο 2:16.43.

Στην ιδιαίτερα τιμητική, τρίτη θέση, τερμάτισε ο Κώστας Γκελαούζος με χρόνο 2:19:02. Ο Γκελαούζος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου

Οι δρομείς από φέτος θα κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά θα διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα-ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης.

Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια θα δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.