Ο παθιασμένος και ψυχωμένος Ολυμπιακός νίκησε την Τιμισοάρα στον Πειραιά 29-26 και ανέτρεψε την ήττα στη Ρουμανία με δύο γκολ διαφορά, περνώντας στον τρίτο γύρο του EHF Cup στο χάντμπολ.

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ρέντη, οι Πειραιώτες δείχνοντας πάθος και παρότι στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ, πήραν δύναμη από τον κόσμο τους, φτάνοντας στην επική ανατροπή.

Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός σφράγισε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο κόντρα στον οποίο θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους ομίλους.

Από το γκολ του Δημήτρη Τζηρά στα 38:10 με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά, δεν… ξανακοίταξε πίσω και έχτισε το προβάδισμα χάρη στο οποίο σφράγισε το εισιτήριο για τον Γ’ προκριματικό γύρο.

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Κωνσταντίνο Τσιλιμπάρη να αποκρούσει με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού το πέναλτι του Μαριάνοβιτς. Το σκορ άνοιξε στα 2:33 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με τον Πρίμπανιτς με τον Τζηρά να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 5ο λεπτό.

Η Τιμισοάρα ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 1-3 στα 8:39 με τον Τζηρά να μειώνει σε 2-3. Στη συνέχεια ο Καβάρτσκι μείωσε σε 4-5 (12:20) με τους Ρουμάνους να ξεφεύγουν στο +3 για το 4-7 και τον Ολυμπιακό να βρίσκει δυο διαδοχικά γκολ με τους Τσίλη και Τζηρά για το 6-7 στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα.

Οι Ρουμάνοι στη συνέχεια έφτασαν στο 6-9 και στο 7-10 με τον Μάλλιο να μειώνει σε 8-10 στα 19:34 και σε 9-11 στα 22:40, με τρία διαδοχικά γκολ. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε στη συνέχεια σε πέναλτι, με τον Τζηρά να μειώνει εκ νέου σε 10-12 στα 24:55, φεύγοντας πολύ γρήγορα στον αιφνιδιασμό και να γράφει το 11-12 με πέναλτι 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. O Χάρης Μάλλιος έγραψε το 12-13 (28:19), ο Μούγιτς το 13-14 (29:16) με τον Κιμπάνι να διαμορφώνει το 13-15 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με φοβερό γκολ του Λέμος, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός «ψαλίδισε» στο ελάχιστο τη διαφορά (14-15) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και μετά το 14-16 που ακολούθησε ο Καρβάτσκι έγραψε το 15-16. Η πολυπόθητη ισοφάριση που κυνηγούσε ο Ολυμπιακός ήρθε με τον Άγγελο Τσίλη να πετυχαίνει το 16-16 (36:30).

Δυο λεπτά μετά (38:10) ο Δημήτρης Τζηράς έφυγε στον αιφνιδιασμό και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 17-16. Στα 40:16 ο Χάρης Μάλλιος αύξησε στο +2 τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων για το 18-16, διευρύνοντας στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί.

Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ από την Τιμισοάρα (19-18) με το Λέμος να απαντάει και πάλι άμεσα για το 20-18. Η διακύμανση του σκορ στο σημείο αυτό ακολουθούσε το ίδιο μοτίβο με την Τιμισοάρα να φτάνει στο 20-19 και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο 21-19 με τον Τινκίρ αυτή τη φορά (47:10).

Ο εξαιρετικός Πάτρικ Λέμος με φοβερό σουτ αύξησε στο +4 το προβάδισμα γράφοντας το 24-20 με τον Σπίκιτς να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση στην επόμενη φάση. Οι Πειραιώτες είχαν αποκτήσει ρυθμό στο σημείο αυτό και με τον Δημήτρη Τζηρά ανέβασαν στα 5 γκολ τη διαφορά (25-20), οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 25-22, αρνούμενοι όπως ήταν φυσικό να… παραδώσουν τα «όπλα» ενώ απέμενε τόσος χρόνος (53:16).

Ο Άρτουρ Καβάρτσκι στα 54:43 σταμάτησε αυτό το σύντομο σερί για το 26-22, αλλά στη συνέχεια η Τιμισοάρα πέτυχε άλλα δυο διαδοχικά γκολ με τους Μαριάνοβιτς και Βάντο συνεχίζοντας το «θρίλερ» στο Ρέντη αφού πλησίασε σε 26-24. Ο Μάλλιος σκόραρε δύο συνεχόμενα γκολ και πάλι για το 28-24 (58:40).

Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 28-25 αλλά οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση και κράτησαν την πρόκριση στα χέρια τους. Ο Δημήτρης Τζηράς, έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα της πρόκρισης πετυχαίνοντας το 29-26 (59:53) το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ολυμπιακός: Τζηράς, Σανίκης, Σπίκιτς, Μούγιτς, Μάλλιος, Κανδύλας, Μπάγιος, Τινκίρ, Μπογκούνοβιτς, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Καραμπουρνιώτης, Τσίλης, Καρβάτσκι, Λέμος

Τιμισοάρα: Σιμπάν, Σαντόβεατς, Βάρο, Πρίμπανιτς, Μπαμπασαφάρι-Ρενάνι, Μαριάνοβιτς, Σομλέα, Ιριμέσκου, Φενιτσί, Μιλόσεβιτς, Ρούσου, Τριφ, Νεαμτού, Μπαϊκάν, Ναστασέ