Οι τρεις βαθμοί της νίκης κόντρα στην Κίεβο Βερόνα ήταν επιτακτική ανάγκη για την Μπολόνια αν ήθελε να κάνει το μεγάλο άλμα παραμονής, ωστόσο η ουραγός είχε βάλει δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο στους γηπεδούχους που έπαιζαν απόψε στο «Νταλ Άρα» για την επιβίωσή τους στη Serie A.

Τελικά, τα γκολ της νίκης των «ροσομπλού» με 3-0 ήρθαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Έρικ Πούλγκαρ να ευστοχεί δύο φορές σε ένα τετράλεπτο από τα 11 βήματα και τον Μίτσελ Ντάικς να διαμορφώνει το τελικό σκορ λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Πιο αναλυτικά το 1-0 έγινε στο 9ο λεπτό με τον Ορσολίνο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Η ομάδα του Μιχαϊλοβιτς όμως έπαιζε με λύσσα και εν τέλει βρήκε τα πολυπόθητα τέρματα.

Ο Σοριάνο ανετράπη στο 65′ και ο Πούλγκαρ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο Μπάνι ανέτρεψε τον Σανσόνε στο 68′ και ξανά ο Πούλγκαρ έκανε το 2-0, ενώ στο 89ο λεπτό ο Ντάικς έγραψε το τελικό 3-0 που πηγαίνει την Μπολόνια στο +2 από την Έμπολι!