Με βαριά ήττα από την Αβενίδα (72-48) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού.

Οι Ερυθρόλευκες δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές απέναντι στις Ισπανίδες και μοιραία γνώρισαν την 12η ήττα τους σε 14 ματς. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε άδοξα την ευρωπαϊκή της περιπέτεια.

Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Λόιντ με 17 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό από 12 είχαν οι Τόμας και Σπυριδοπούλου. Οι νταμπλούχες Ελλάδας πλέον επικεντρώνονται στις εγχώριες διοργανώσεις και στην διατήρηση των κεκτημένων.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Ισπανίδες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 18-10, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Αβενίδα στο +8 (39-31). Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κατέρρευσε, δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση και έμεινε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχες μετέτρεψαν το +12 (52-40) του τρίτου δεκαλέπτου σε 72-48 και ολοκλήρωσαν ιδανικά τη φάση των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48