Δεν τα παρατάει με τίποτα η Μπέτις! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League στο παιχνίδι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά δεν τα παράτησε, πίεσε και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε σε 2-2. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν γύρισε από την… κόλαση και παρέμεινε αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική στο ισπανικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, οι Βερδιμπλάνκος στα τελευταία 4 ματς στη La Liga έχουν απολογισμό 1 νίκη και 3 ισοπαλίες.

Απόψε πάντως τα χρειάστηκαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και στα πρώτα 20 λεπτά σκόραραν δύο γκολ. Στο 7’ ο Γουίλιαμς πλάσαρε τον Πάουλ Λόπεθ και έκανε το 1-0 για τους Ερυθρόλευκους και στο 18’ ο Ραούλ Γκαρθία εκτέλεσε τον πορτιέρο των γηπεδούχων για το 2-0. Οι παίκτες της Μπέτις μετά το διπλό χτύπημα της Μπιλμπάο προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Αθλέτικ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς στο 45′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σουσαέτα. Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και στο 51’ μείωσαν σε 2-1 με τον Μπάρτρα. Το γκολ έδωσε ώθηση στην ομάδα του Σετιέν, με τον Κανάλες στο 68’ να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2.