Με χατ-τρικ του Πάουλο Ντιμπάλα, η Γιουβέντους νίκησε εκτός έδρας την Μπενεβέντο 4-2 στην 31η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής άνοιξε το σκορ στο 16′ , οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντιαμπατέ (24′), αλλά και πάλι ο Ντιμπάλα με πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα στη Γηραιά Κυρία.

Η Μπεβενέντο είχε πάντως «απάντηση», πάλι με τον Ντιαμπατέ ο οποίος ισοφάρισε στο 51′. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσαν ο Ντιμπάλα (πάλι με πέναλτι) στο 74′ και ο Ντάγκλας Κόστα στο 82′.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Φιορεντίνα, προκειμένου να γράψει το 2-0 (7΄ Μπενάσι, 39΄ Τζιοβάνι Σιμεόνε) και να «αποδράσει» με το «τρίποντο» από την έδρα της Ρόμα, η οποία είχε μείνει στον… προημιτελικό του Champions League με την Μπαρτσελόνα. Με το «διπλό» οι νικητές συνεχίζουν να κάνουν όνειρα για έξοδο στο Europa League της νέας αγωνιστικής περιόδου, τη στιγμή που οι «Τζιαλορόσι» (έπαιξε 90 λεπτά ο Κώστας Μανωλάς) παρέμειναν στην τρίτη θέση.

Η ΣΠΑΛ αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τη φιλοξενούμενη Αταλάντα και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού,