Η Ίντερ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο και πλέον μήνες νικώντας, έστω και δύσκολα, με 2-1 την Μπολόνια στο «Μεάτσα» και προσπέρασε τη Λάτσιο, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Βασίλης Τοροσίδης ήταν στον πάγκο των «ροσομπλού» και χρησιμοποιήθηκε από τον Ρομπέρτο Ντοναντόνι ως αλλαγή του Πόλι, στο 72ο λεπτό.

Η Ρόμα αιφνιδιάστηκε καθώς δέχτηκε στα πρώτα λεπτά γκολ από την ουραγό Μπενεβέντο, αλλά τελικά στο β’ μέρος έφτασε εύκολα στη νίκη με 5-2.

Σε τροχιά Ευρώπης παραμένει και η Σαμπντόρια, νικήτρια της Βερόνα στο «Μαράσι» με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η Τορίνο της Ουντινέζε και βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη του καμπιονάτο. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και έπαιξε 62 λεπτά με την Κάλιαρι, η οποία απέσπασε 0-0 στην έδρα της Σασουόλο.