Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων» και τους Γκιστ, Γκάμπριελ, Παππά και Σίνγκλετον να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην Μπασκόνια (80-76), για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν αποπροσανατολίστηκε από την ένταση που κυριαρχεί με την Euroleague και το προσεχές «πράσινο» δημοψήφισμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, αυξάνοντας σε 14-8 το ρεκόρ του και κάνοντας και πάλι άλμα τετράδας.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν τον έλεγχο στη 2η και στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η επέτρεψαν στους Βάσκους να επιστρέψουν από το -14 (67-53 στο 30ο λεπτό) μειώνοντας απειλητικά στο (-4), ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Το κλέψιμο του Παππά στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρξε καθοριστικό για την 14η νίκη του Παναθηναϊκού.

Καθοριστικός ο Κένι Γκάμπριελ του πρώτου ημιχρόνου (15π.), 4/7τρ.), σταθερή αξία ο Τζέιμς Γκιστ (15π.) στην «οικοδόμηση» διαφοράς ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, ενώ κομβική στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν και η άμυνα του «τριφυλλιού» στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Νίκος Παππάς (12π.) και Κρις Σίνγκλετον (10π.).

Από την Μπασκόνια, που πάλεψε για την ανατροπή από τα 6.75 στον… επίλογο του αγώνα, ξεχώρισαν οι… διψήφιοι Σενγκέλια (15π.), Μπομπουά (15π.), Τζάνινγκ (12π.) και Βόιτμαν (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53,

Ο Παναθηναϊκός είχε 19/38 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 22-6 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 κόψιμο. Η Μπασκόνια τέλειωσε το ματς με 19/41 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 26-8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9ρ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).