Ύστερα από απίθανο παιχνίδι, που κρίθηκε στο πέμπτο σετ με 22-20, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Πειραιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 2-0 σετ, 24-23 στο τρίτο και 14-12 στο τάι μπρέικ, αλλά οι «πράσινοι», με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό Τζόνσον, κατόρθωσαν να φτάσουν στη μεγαλειώδη ανατροπή, με πλασέ του Τζόνσον και άσσο του Μπατατζίμ.

Οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν αντιμέτωποι στη διοργάνωση για τρίτη συνεχή χρονιά, με την Κηφισιά να μετρά μέχρι σήμερα (7/2) δύο προκρίσεις με 3-2, ενώ η νίκη του Παναθηναϊκού σημειώθηκε μόλις τρεις ημέρες μετά την ήττα από τον ίδιο αντίπαλο στο Μετς, για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος! Από εκεί και ύστερα, το «τριφύλλι» και τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ που είχαν προκριθεί από χθες ακολούθησαν ο Ηρακλής Χαλκίδας, ο Ηρακλής, η Νίκη Αιγινίου και ο Εθνικός Πειραιά, ενώ το τελευταίο εισιτήριο θα βγει αύριο, από τον αγώνα της ΑΕΚ με τον Φοίνικα Σύρου.