Αλλη μία παράσταση για την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε 4-1 στο Ετιχαντ την Τότεναμ και έφτασε τις 16 συνεχόμενες νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ.

Εξαιρετικό ποδόσφαιρο για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα που προηγήθηκε στο 14′ με τον Γκιντογκάν. Η Τότεναμ προσπάθησε, αλλά όταν η Σίτι ανέβασε ταχύτητα στο β’ μέρος, ήτανη αδύνατο να αντιδράσεο. Ο κορυφαίος του ματς, Κέβιν Ντε Μπρόινε σκόραρε στο 70′ για το 2-0, ο Ζεσούς έχασε πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα (δοκάρι) και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ του Στέλινγκ (80′ και 89′) που έφεραν το σκορ στο 4-0. Η Τότεναμ μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ερικσεν.

Με δύσκολες νίκες συνέχισαν Τσέλσι και Αρσεναλ στην 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον στο Στάμφορντ Μπριτζ, με γκολ του Αλόνσο στο 45′. Ο Οζίλ σκόραρε στο 23′ και έδωσε τη νίκη στην Αρσεναλ επί της Νιούκαστλ, στο Εμιρέιτς.