Η Μίλαν συνάντησε μεγάλη αντίσταση στο «Σαν Σίρο» από την Μπολόνια, αλλά με τον Τζάκομο Μποναβεντούρα σε μεγάλο βράδυ νίκησε τους «ροσομπλού» 2-1 και βελτίωσε την παρουσία της στην κατάταξη, ανεβαίνοντας στην 7η θέση. Ο «Τζακ» άνοιξε το σκορ για τους Λομβαρδούς στο 10΄, ο Σιμόνε Βέρντι ισοφάρισε στο 23΄ αλλά ο Μποναβεντούρα ξαναχτύπησε στο 76ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Βασίλη Τοροσίδη, που ήταν βασικός σε όλο τον αγώνα, είχε δοκάρι με τον Άνταμ Μαζίνα.

Η Νάπολι έχασε μεγάλη ευκαρία να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) εντός έδρας με την Φιορεντίνα σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Serie A.

Στους υπόλοιπους αγώνες η Ουντινέζε νίκησε εύκολα με 2-0 την ουραγό Μπενεβέντο, ενώ η Σπαλ αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της με 2-0 από την Βερόνα κατάφερε με δύο τέρματα μέσα σε 2 λεπτά (86΄, 88΄) να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.