O Oλυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League.

Ο ΠΑΟΚ παρότι ακόμα δεν είναι έτοιμος προσπάθησε να πιέσει τον Ολυμπιακό ο οποίος έδειξε φανερά επηρεασμένος από την αναμέτρηση με την Ινεγκόλ στο Τσάλεντζ Καπ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ έκαναν οι Σαφράνοβιτς, Βάλκιερς, Τακουρίδης και Πελεκούδας, ενώ από τον Ολυμπιακό που είχε κενά στην υποδοχή ξεχώρισαν Αλεξίεφ, Ντριζκα.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-20, 14-25, 21-25) σε 104’

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 4 (4/20 επ), Τακουρίδης 8 (7/10 επ, 1 άσσος), Πελεκούδας 11 (10/11 επ, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 15 (13/32 επ, 2 άσσοι 64% υπ 52% άριστες), Γκιόν 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ, 54% υπ – 31% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 70% υπ -48% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 1 (1/1 επ), Σακόγλου, Στωτηρίου 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 15 (15/30 επ), Πετρέας 8 (4/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 8 (8/9 επ), Ντρίζγκα 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (13/21 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ -38% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (11/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 6

***Mε «εκτελεστή» τον Σωτήρη Πανταλέων (σημείωσε 14 πόντους εκ των οποόιων οι 6 ήταν από μπλοκ) και άριστη υποδοχή από Ανδρεόπουλο, Γκούζντα ο Παναθηναϊκός νίκησε την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του και μάλιστα με τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα.

Η Παναχαϊκή γνώρισε την πέμπτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες, είχε κακή υποδοχή και η επίθεση μόλις που έφτασε στο 41% αποτελεσματικότητα. Επιπλέον οι πατρινοι έκαναν πολλά, συνολικά 32 από τους 75 πόντους του τριφυλλιού. Γενικά η εικόνα των δύο ομάδων ήταν εντελώς διαφορετική από την αναμέτρηση τους πριν από 35 ημέρες στο Λιγκ Καπ στο Βραχάτι. Τότε η Παναχαϊκή είχε νικήσει 3-0 αλλά τώρα οι πράσινοι κατάφεραν να γίνουν ομάδα, να βελτιώσουν τα λάθη τους και να πάρουν την πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 25-22

*** ΗΚηφισιά παρότι έχανε 2-0 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-2. Αντίθετα, η ομάδα του Έβρου για τρίτη φορά σε πέντε αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος γνωρίζει την ήττα στο τάι-μπρεκ

Τα σετ: 25-21, 25-22, 20-25, 15-25, 12-15

***Ο Ηρακλής Χαλκίδας με ηγέτη τον Τιάγκο Γκελίνσκι, εκτελεστή τον Τάπια και τον Δημήτρη Χαραλαμπίδη να δίνει τους καθριστικούς πόντους που έκριναν το καθοριστικό 4ο σετ, νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και με τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες έμεινε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας

Τα σετ: 25-21, 25-18, 14-25, 25-20

***Ο Ηρακλής νίκησε στο Αιγίνιο την τοπική Νίκη με 3-1.

Τασετ: 22-25,35-33,17-25,21-25.