Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Φιορεντίνα, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση της Φλωρεντίας κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League. Οι «βιόλα» ήταν καταιγιστικοί και διέλυσαν με 4-0, εκτός έδρας, την Εμπολι, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Φεντερίκο Μπερναντέσκι και ο Γιόζιπ Ιλισιτς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Πάουλο Σόουσα, σημειώνοντας από δύο γκολ. Η ομάδα της Φλωρεντίας αγωνίστηκε με τους: Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς (63′ Σαλσέδο), Ροντρίγκες, Αστόρι, Μίλιτς, Μπάντελι, Βαλέρο, Τέλο, Ιλισιτς (68′ Βετσίνο), Μπερναντέσκι (72′ Κριστόφορο), Κάλινιτς.

Στο μεταξύ, η Ρόμα, με τον Κώστα Μανωλά ν’ αγωνίζεται σε όλο το ματς, «σκόνταψε» στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα, χάνοντας στο τελευταίο λεπτό με 2-1.

Συναρπαστικό ματς στη Γένοβα μεταξύ της Σαμπντόρια και της Σασουόλο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 (64′ Ρίτσι, 74′ Ραγκούσα), αλλά στο τελευταίο 10λεπτο κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη με τους Κουαλιαρέλα (84′) και Μούριελ (86′, 90′).