Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ, με φοβερή εξέλιξη και συνεχόμενες ανατροπές, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό, στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ του Κυπέλλου και το Σάββατο (18.30, ΕΡΤ2 ) θα διεκδικήσει τον 6ο συνεχόμενο τίτλο του στο θεσμό, κόντρα στην ΑΕΚ η οποία νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Ηλιούπολη με 3-1.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε δυναμικά, επικρατώντας στα επόμενα δύο. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού κατάφεραν να ισοφαρίσουν τα σετ και να πάρουν τη νίκη στο τάι-μπρεκ.

Τα σετ (πρώτος αναφέρεται ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός): 18-25, 25-20, 25-23, 19-25, 7-15.

***Η ΑΕΚ λοιπόν, είναι η δεύτερη φιναλίστ του τελικού, καθώς επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης.

Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα βρεθούν αντίπαλοι στον τελικό, με τις ερυθρόλευκες να έχουν νικήσει τόσο το 2011 στην Σάμο όσο και το 2013 στην Σαντορίνη.

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συναρπαστικός στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ωστόσο μετά το 1-1 η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα.

Τα σετ (πρώτη η Ηλιούπολη): 25-27, 25-23, 16-25, 07-25