Ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η συνεχόμενη φορά, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-21, 25-19, 25-22) του Παναθηναϊκού στον τελικό που φιλοξενήθηκε στο Αγρίνιο.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν πιο αποτελεσματικές στην επίθεση και με «καθαρό» μυαλό κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί των «πρασίνων», που εμφανίστηκαν κουρασμένες και προβλέψιμες, φτάνοντας στην κατάκτηση του πέμπτου τίτλου.

Στο πρώτο σετ πιο δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός, που προηγήθηκε με 5-1, από επίθεση της Μερτέκη, η Βίλκου με άσο έκανε το 8-6, ενώ μετά από μπλοκ της Κωνσταντινίδου πάνω στην Βίλκου ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-10. Με κρίσιμους πόντους από τις Μπραμπόροβα και Βέσοβιτς το σκορ έγινε 13-18, αλλά ο ΠΑΟ με την Βίλκου στο σερβίς μείωσε σε 18-20. Η Βέσοβιτς σταμάτησε το μίνι σερί του «τριφυλλιού», η (MVP του τελικού) Μπραμπόροβα έκανε το 19-22 και η ίδια διαμόρφωσε το τελικό το 21-25, στο πρώτο σετ.

Ο Ολυμπιακός, που παρουσιάστηκε πιο… διαβασμένος, προηγήθηκε στο δεύτερο σετ με 2-5 δια χειρός Νέσοβιτς. Η Βίλκου με άσο μείωσε στον πόντο (5-6) και η Μερτέκη με πλασέ έκανε το 8-7. Η Χριστοδούλου, που εκτός από εξαιρετικό «μοίρασμα» έκανε και πολύ καλές ατομικές ενέργειες στην επίθεση αλλά και από τη θέση του σερβίς έκανε το 9-12 για να ξεφύγει κι άλλο ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με 11-17. Παρά τις αλλαγές του Ρούση το σετ κατάκτησε ο Ολυμπιακός, μετά από σερβίς στο φιλέ της Πατσέκο, κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, με τις παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη να παρουσιάζονται προετοιμασμένες να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Το 3-11, έγινε 8-15 μετά από μπλοκ της Βίλκου στη Νέσοβιτς. Η Γιώτα έκανε το 14-18 αλλά και το 15-21, μετά από μπλοκ πάνω στην Τσίμα. Η τελευταία προσάθεια του Παναθηναϊκού για ειστροφή έγινε με την Πατσέκο στο σερβίς και τις πράσινες να μειώνουν σε 18-21 αρχικά και 20-21 στη συνέχεια, αλλά άουτ επίθεση της Τσίμα και επίθεση της Μπραμπόροβα έδωσαν οριστικό τέλος στον αγώνα.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (4/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (8/25 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (9/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-35% άριστες), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Νέσοβιτς 11 (8/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. -40% άριστες) / Λαμπρούση, Κοκκινάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 7 (4/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 17 (14/36 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ. -33% άριστες), Πατσέκο 4 (3 ασοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (39% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 1 (1/8 επ., 55% υπ.-45% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τσατσούρι