Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στην παράταση έστω και με αυτόν τον τρόπο θα έλεγε κανείς ότι έπρεπε να φύγει νικητής κόντρα στη Γαλατασαραι. Ομως, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.

Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν ισοφάρισαν με απίστευτο τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή του αγώνα. Μετά τις δύο βολές του Λάκοβιτς, ο Σλούκας πήρε τη μπάλα, έκανε δύο βήματα και σούταρε αρκετά πίσω από τη σέντρα. Η μπάλα κατέληξε στο καλάθι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (69-69).

Ακόμα και τότε, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να νίκησει. Ομως, δεν είχε καλές επιλογές στις δύο τελευταίες επιθέσεις και η Γαλατασαραι πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 42-28, 57-47, 69-69 (παρ.), 78-77

Γαλατσαραι: Σιπ 8, Λάκοβιτς 16 (1), Κοκσάλ, Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 17 (1), Αρσλάν, Οζέρ 10 (2) Σάβοβιτς 6.

Ολυμπιακός: Χάινς 11, Άντιτς 2, Σπανούλης 24 (2), Ντόρσεϊ 5, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 9 (1), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σλούκας 10 (2), Λο.