Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, ο Παναθηναικός κατάφερε να φύγει από το Αγρίνιο με βαθμό.  Κι η απογοήτευση φυσικά, ήταν μεγάλη για τους παίκτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι άγγιξαν την πρώτη τους νίκη επί των «πρασίνων» στην Α' εθνική
«Οπως ήρθε το αποτέλεσμα, μας αφήνει μία πίκρα» παραδέχτηκε ο προπονητής των γηπεδούχων, Μπάμπης Τεννές.

Ο Παναθηναικός, χωρίς τους Λέτο και Κουίνσι, ήταν δύσκολο να απειλήσει και γενικά, είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδού.
Ο Παναιτωλικός, σκόραρε στο 20' με τον Εντζεγκέλε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με υπόδειξη του επόπτη, που έδειξε τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ (σωστά).

Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 63' όταν ο Καμαρά από κάθετη πάσα του Ρότσα πέρασε και τον Καπίνο και άνοιξε το σκορ.
Ο Παναθηναικός, έχασε μία σπουδαία ευκαιρία στο 87' όταν ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, Μπλάζιτς, εξουδετέρωσε εντυπωσιακά, πλασέ του Τότσε.

Τελικά, το 1-1 έγινε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από πάσα του Κλέιτον, ο Τοτσέ ισοφάρισε. Να σημειώσουμε, ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες αφού είχε αποχωρήσει τραυματίας και ο Μπουμσόγκ (φοβούνται κάταγμα σε δακτυλο του αριστερού ποδιού)  και ενώ ο Φερέιρα είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές.

Ο διαιτητής Βοσκάκης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Καραμαλίκη, Κούσα – Καντέ, Καραγκούνη, Πετρόπουλο.

Παναιτωλικός: Μπλάζιτς, Μουμίν (68' Μουμίν), Ρότσα, Μπουμάλ, Εντζεγκέλε, Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Καραμαλίκης (84' Πασάς), Σιόντης (65' Παλαιολόγος), Αντι, Καμαρά.

Παναθηναικός: Καπίνο, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζέκα (66' Μαρίνος), Σιμάο, Βύντρα, Καραγκούνης (58' Πετρόπουλος), Κατσουράνης, Σπυρόπουλος, Μαυρίας (71' Τοτσέ ), Κλέιτον.