Η Αρσεναλ δεν τα κατάφερε στο «Στάδιο του φωτός», αφού δέχτηκε την ισοφάριση από τη Σάντερλαντ στις καθυστερήσεις (1-1).

Ο Σεσκ Φάμπρεγας, στάθηκε τυχερός και άτυχος. Στο 13' σημειωσε ένα τυχερό γκολ από κόντρα, όταν ύστερα από απόκρουση του Αντον Φέρντιναντ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα. Ομως, στο 29' αποχώρησε ύστερα από ένα μυικό τραυματισμό. Σα να μην έφταναν αυτά για τον  Αρσέν Βενγκέρ, στο 55' αποβλήθηκε ο Σονγκ, ενώ στο 74' ο Ροτσίνσκι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ετσι, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπεντ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Τότεναμ δεν είχε σκοράρει στα δύο πρώτα εφετινά ματς στο «Γουάιτ Χαρτ Λεϊν». Στην 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ όμως, ήρθαν τα  γκολ και φυσικά η νίκη (3-1 τη Γουλβς), έστω και δύσκολα.

Οι φιλοξενούμενοι, σκόραραν στο 45' με τον Φλέτσερ για να προηγηθούν 1-0. Στο 77' ο Φαν ντερ Φααρτ ισοφάρισε (με πέναλτι) για να ακολουθήσουν τα γκολ των Παβλιουτσένκο (87' ) και Χάτον (90' ) που έφεραν τη νίκη για την Τότεναμ.

Στα άλλα ματς: Στόουκ-Γουέστ Χαμ 1-1, Αστον Βίλα-Μπόλτον 1-1, Μπλάκμπερν-Φούλαμ 1-1,
Εβερτον-Νιούκαστλ 0-1, Γουέστ Μπρομ-Μπέρμιγχαμ 3-1.