ΣΕΡΡΕΣ
Σε κακό δαίμονα του Παναθηναϊκού εξελίχθηκε ο Πανσερραϊκός! Μπορεί να υποβιβάστηκε (0-0) αλλά έκοψε βαθμούς από τους «πράσινους» σε άλλο ένα ματς και μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο, κινδυνεύουν να μπουν στα πλέι οφ ως δεύτεροι (πίσω δηλαδή από τον ΠΑΟΚ)! Και εδώ που τα λέμε είναι το πιθανότερο, αφού ΠΑΟ και ΠΑΟΚ έχουν εύκολα εντός έδρας ματς...

Ο Παναθηναϊκός έδειξε αυτοκτονικές τάσεις στο δημοτικό γήπεδο των Σερρών και για άλλο ένα παιχνίδι (όπως και στο πρώτο του Κυπέλλου) δεν κατάφερε να νικήσει την ομάδα του Μπρος, φέρνοντας (ξανά) λευκή ισοπαλία. Η εικόνα των «πρασίνων» ήταν σαφώς καλύτερη, καθώς είχαν δύο δοκάρια, όμως δεν στάθηκαν μόνο άτυχοι, αλλά και ανίκανοι να σκοράρουν αν και είχαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ!

Σίγησε ο Σαλπιγγίδης, που σηκώνει στα τελευταία παιχνίδια το βάρος της επίθεσης, και οι υπόλοιποι σε ένα ματς που χρειάστηκε ο ΠΑΟ τη νίκη, έδειξαν πόσο κακή σχέση έχουν με τα δίχτυα! Ο Βοσκόπουλος πήρε δυο τρεις φορές την μπουκιά από το στόμα του Σαλπιγγίδη, που είχε και δοκάρι, όμως δεν είναι ο μόνος, όπως προαναφέραμε, που έφταιξε για την αναποτελεσματικότητα. Ο Τεν Κάτε, που και σε αυτό το παιχνίδι επέμεινε στο 4-2-3-1, δεν κατάφερε να βοηθήσει (έδειχνε πολύ τσαντισμένος και φώναζε από τον πάγκο) με τις αλλαγές που έκανε, ενώ αυτή του Ρουκάβινα στη θέση του καλού Ίβανσιτς ήταν αποτυχημένη. Όμως και ο Πετρόπουλος που έβαλε στη συνέχεια, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Κηπουρό δεν έδειξε την εκτελεστική δεινότητά του όπως σε άλλα παιχνίδια, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε αργά. Ο Κλέιτον έκανε κάποιες καλές πάσες, ο Ζιλμπέρτο ήταν άστοχος όταν βρέθηκε κοντά στο τέρμα, αλλά ούτε και τα σουτ του Ίβανσιτς βρήκαν τον στόχο τους.

ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
Ο Γιώργος Γεωργιάδης με την ταχύτητά του δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟ από τη δεξιά πλευρά. Ο νεαρός την προηγούμενη αγωνιστική είχε αναδειχτεί πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής, ενώ και σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων. Όμως ήταν πολύ μόνος και δεν βρήκε στηρίγματα, αφού το μόνο που κατάφερε ο Πανσερραϊκός ήταν ένα σχετικά καλό πρώτο 20λεπτο και ένα 10λεπτο, στην έναρξη του δευτέρου 45λεπτου. Στο υπόλοιπο ματς παραδόθηκαν στον Παναθηναϊκό, που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 25΄ ο Γεωργιάδης μπήκε εκμεταλλευόμενος το ξεπέταγμά του στην περιοχή των «πρασίνων» όμως ο πολύ πιο δυνατός Σπυρόπουλος κέρδισε τη μονομαχία τους (έπεσε κάτω ο Γεωργιάδης). Νωρίτερα είχε αναγκάσει τον Ίβανσιτς να του κάνει σκληρό φάουλ, για το οποίο ο τελευταίος είδε την κίτρινη κάρτα. Στο 56΄ κέρδισε την κίτρινη κάρτα και του Κλέιτον, που του έκανε πολύ σκληρό φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 20΄ ανέβασε ρυθμό, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασε αρκετές και καλές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ.

ΔΟΚΑΡΙ ΣΑΛΠΙ
Στο 38΄ ο Σαλπιγγίδης με παίκτη πάνω του μέσα στην περιοχή σούταρε με το αριστερό και η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κηπουρού, ενώ στη συνέχεια ο Μπαϊκαρά παρά λίγο να πετύχει αυτογκόλ!

Τελικά ο παίκτης του Πανσερραϊκού κατάφερε και έδιωξε την μπάλα πλάγια.

Στο επόμενο λεπτό ο Σαλπιγγιδης έφυγε από κανονική θέση (ωραία πάσα του Ίβανσιτς), ντρίμπλαρε και τον τερματοφύλακα, αλλά ήρθε από πίσω ο Βοσκόπουλος και πρόλαβε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ πριν ο Σάλπι πλασάρει σε κενή εστία.

Η τρίτη πολύ μεγάλη ευκαιρία έγινε στο 44΄ για τους «πράσινους» και ήταν διπλή: ύστερα από κόρνερ του Νίνη, ο Σαλπιγγίδης έπιασε καρφωτή κεφαλιά από κοντά αλλά απέκρουσε ο Κηπουρός. Ο Ίβανσιτς στη συνέχεια έπιασε το συρτό δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι!

ΔΟΚΑΡΙ ΑΟΥΡΕΛΙΟ
Ο Αουρέλιο στο 55΄ με απευθείας χτύπημα φάουλ παραλίγο να κάνει τη ζη μιά, όμως την τελευταία στιγμή πρόλαβε και έδιωξε ο Γκαλίνοβιτς. Νέο εκπληκτικό φάουλ με φάλτσο του Αουρέλιο στο επόμενο λεπτό, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Γκαλίνοβιτς απλά να πέφτει. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Ζιλμπέρτο να κάνει δυνατό αλλά άστοχο σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή στο 58΄.

Ο Τεν Κάτε στο σημείο αυτό έριξε στο παιχνίδι τον Πετρόπουλο αντί του Νίνη, ώστε να έχει βοήθεια ο Σαλπιγγίδης στην επίθεση.

Νέα μεγάλη ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Σαλπιγγίδη (πάσα Ίβανσιτς), ωστόσο ο Θεσσαλονικιός κόπηκε από τον Παπάζογλου πριν προλάβει να σουτάρει μέσα στην περιοχή!

Στο 66΄ ο Τεν Κάτε αντικατέστησε τον Ίβανσιτς, που ήταν από τους καλύτερους παίκτες, με τον Ρουκάβινα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι η αλλαγή του Αυστριακού έγινε ύστερα από κούρσα που είχε κάνει και του είχε αποφέρει κόρνερ.

Στο 76΄ ο Κλέιτον έκανε ωραία το 1-2 με τον Πετρόπουλο, αλλά τη σέντρα του Βραζιλιάνου δεν εκμεταλλεύτηκε ο υψηλόσωμος φορ που από καλή θέση έκανε χλιαρό σουτ και ο Κηπουρός μπλόκαρε την μπάλα.

Εκπληκτική σέντρα του Σαλπιγγίδη στο 84΄, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Ρουκάβινα σε τετ-α-τετ με τον Κηπουρό πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ!

ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ
Ένα λεπτό πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Σαριέγκι είχε δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε σε σώμα (Καλλιμάνη) και κατέληξε στη ρίζα του κάθετου δοκαριού.

●●● Περίπου 8 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου τραυματίστηκε ο Αμπουμπακάρι, αλλά η αλλαγή του δεν έγινε στο πρώτο 45λεπτο, γιατί χρειαζόταν κάποια λεπτά για ζέσταμα ο Αουρέλιο. Ο τελευταίος έπαιξε αριστερά, με τον Ανάκογλου να πηγαίνει πιο πίσω. Καλή η διαιτησία του Παπασταμάτη.

«Δυστυχώς δεν μπορούσα να αγωνιστώ εγώ»

Eυχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών του, όχι όμως από το αποτέλεσμα, έμεινε ο Χενκ Τεν Κάτε. Και όπως είπε για τις χαμένες κλασικές ευκαιρίες, «θα κοιτάξουμε να τις διορθώσουμε, δουλεύοντας με τους παίκτες που τις έχασαν», ενώ κατέληξε λέγοντας: «Δυστυχώς δεν μπορούσα να αγωνιστώ εγώ. Όλοι έχασαν ευκαιρίες. Θα τα διορθώσουμε». Ο Ολλανδός προπονητής εξήγησε:

«Αυτό που θα πω σήμερα είναι αντίθετο με την ελληνική νοοτροπία. Παίξαμε καλά, χάσαμε πολλές ευκαιρίες για σκοράρισμα και ο αντίπαλος είχε μόλις δύο σουτ και αυτά από στημένες φάσεις.

Εμείς, όχι μία, αλλά δέκα χαρακτηριστικές ευκαιρίες για γκολ. Πιέσαμε τον αντίπαλο. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, αλλά είμαι από τον τρόπο που αγωνιστήκαμε. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες». Κάπου εκεί ο Τεν Κάτε άρχισε να τις κατονομάζει, δίνοντας μεγάλη έμφαση και απαριθμώντας τις ευκαιρίες.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
Ο 54χρονος προπονητής είπε για τα πλέι οφ:

«Πριν από τα πλέι οφ υπάρχει άλλη μία αγωνιστική. Ακόμη, αν μια ομάδα ξεκινήσει με 3 βαθμούς, δεν λέει τίποτα, γιατί υπάρχουν και άλλα ματς μπροστά.

Γενικά όμως, δεν μου αρέσει το σύστημα των πλέι οφ. Παίκτες όπως ο Κλέιτον και ο Χριστοδουλόπουλος, αλλά και άλλοι, ξέρουν ότι πρέπει να παλέψουν για να αγωνιστούν στην ομάδα».

Ιδιαίτερη αναφορά έκανε στον κόσμο των Σερρών και στην ατμόσφαιρα που δημιούργησαν:

«Οι φίλαθλοι τραγουδούσαν και δημιουργήθηκε φανταστική ατμόσφαιρα. Αυτό είναι καλό σημάδι για τον Πανσερραϊκό».

Ο ΜΠΡΟΣ
Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Ούγκο Μπρος υποστήριξε ότι η βαθμολογική ζημιά έγινε στον πρώτο γύρο, ενώ τόνισε πως η ομάδα του σε προηγούμενα ματς δεν είχε την ίδια τύχη: «Ναι, είχαμε τύχη στο σημερινό ματς. Αν την είχαμε και σε προηγούμενα παιχνίδια, θα μέναμε στην κατηγορία. Παίξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα, παλέψαμε με όσα μέσα είχαμε στη διάθεσή μας. Συγχαρητήρια για τη νοοτροπία των παικτών». Ο Βέλγος προπονητής είπε ακόμη: «Λυπάμαι ιδιαίτερα γιατί σε αυτό το ενθουσιώδες κοινό δεν τους δώσαμε τη χαρά να παραμείνουμε στην κατηγορία. Η ζημιά έγινε στον πρώτο γύρο, όπου η ομάδα είχε μόλις 8 βαθμούς. Μετά η αποστολή του Πανσερραϊκού ήταν δύσκολη». Ο Μπρος αναφέρθηκε ακόμη σε παίκτες που δεν προσφέρουν, αλλά και σε κρούσματα απειθαρχίας, για τα οποία πρέπει να πάρει αποφάσεις η διοίκηση: «Υπάρχουν παίκτες που δεν προσφέρουν τα αναμενόμενα. Συγκεκριμένα, από τις τελευταίες μεταγραφές. Δύο παίκτες άφησαν τον πάγκο και πήγαν στα αποδυτήρια. Αυτό δείχνει τον χαρακτήρα τους. Θα πρέπει να αναλάβει το θέμα η διοίκηση».

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Καταπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου 5.000 φίλοι του Πανσερραϊκού στο δημοτικό γήπεδο, παρά το γεγονός ότι η ομάδα και μαθηματικά υποβιβάστηκε. Αυτό το γεγονός οδήγησε και τη διοίκηση του Πανσερραϊκού να βγάλει ευχαριστήρια ανακοίνωση προς τον κόσμο, όπου αναφέρει ότι η ομάδα θα επιστρέψει άμεσα στη Σούπερ Λίγκα. «Η διοίκηση ευχαριστεί τους Σερραίους για την υποστήριξη που είχε η ομάδα τόσο στα εντός όσο και στα εκτός έδρας παιχνίδια. Οι φίλαθλοι αποτελούν τον 12ο παίκτη. Υποσχόμαστε απέναντι σε αυτό το κοινό ότι θα κάνουμε πρωταθλητισμό και γρήγορα θα φέρουμε την ομάδα στη Σούπερ Λίγκα», αναφερόταν μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση της ΠΑΕ Πανσερραϊκός. ΑΝΧΕΛΕΡΙ
*Τον Ανχελέρι συνεχίζει να βλέπει (Εστουντιάντες- Μπόκα Τζ.) στην Αργεντινή ο Χουάν Ρότσα, ενώ στη λίστα του Παναθηναϊκού υπάρχει και το όνομα του Τζιμπρίλ Σισέ, τον οποίο η Μαρσέιγ ετοιμάζεται να πουλήσει περίπου 8 εκατ. ευρώ. Σήμερα είναι πολύ πιθανό να συναντηθούν ο πρόεδρος της ΠΑΕ Νικόλας Πατέρας με τον Κώστα Αντωνίου, ο οποίος θα τον ενημερώσει αναλυτικά για τα ταξίδια και τις επαφές του.