Μητροπολίτης Πειραιώς: «Επικίνδυνη και χυδαία πράξη ο στοματικός έρωτας»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/09/2012 15:58 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28/09/2012 18:26 |
Μητροπολίτης Πειραιώς: «Επικίνδυνη και χυδαία πράξη ο στοματικός έρωτας»
Για τους κινδύνους στην υγεία από τον στοματικό έρωτα προειδοποιεί ο ο Μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ με άρθρο του στην ιστοσελίδα της Ιεράς...
Γίνετε Συνδρομητής
Τίνα -Ελληνίδα
30/09/2012 15:44
Κλασική αντιπροσώπευση της Εκκλησίας: Αντί να βοηθήσουν τον κόσμο ψυχολογικά για να ξεπεράσουν τα προβλήματα και να καθαρίσει το πνεύμα τους από το συνεχές άγχος και μίσος που έχει δημιουργήσει η κρίση, ασχολούνται με κάτι που δεν θα έπρεπε να ξέρουν ότι υπάρχει μες στην αγαμία τους. Υποκριτές! Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ μέσα στη δική μου αθωότητα είναι πως και ασχολείται ακόμα ο κόσμος μαζί σας!
Γιάννης Δ.
30/09/2012 13:04
Χυδαίες είναι οι λέξεις που βγαίνουν από το στόματα ανθρώπων που ασχολούνται με ανούσια πράγματα γιατί δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε αυτόν το κόσμο.
missinia
30/09/2012 12:57
Καλά τα λέει ο Άγιος Πατέρας, ποιος τον ακούει από εσάς όμως...
Πολύ ιδεαλιστές είναι αυτοί οι παπάδες.
30/09/2012 12:51
Από καθαρά οικονομικής πλευράς η Εκκλησία δεν έχει κανένα συμφέρον να προστατεύει την δημόσια υγεία διότι έχει έσοδα από τις κηδείες.
Π.Ε
30/09/2012 10:33
Αμα δεν έχεις τίποτε ουσιαστικό για να πεις και μάλιστα ως ιεράρχης,για τα προβλήματα που συμβαίνουν στον τόπο μας, ανάγεσαι σε ειδικό ιατρo-σεξολόγο και εκτρέπεσε σε ανοησίες. Παπά, έχεις τόσα σπουδαία να ασχοληθείς και να συμβουλεύσεις, αλλά και να συμμορφώσεις τον συναδελφό σου που μη έχοντας και αυτός τίποτε ουσιαστικό έργο, ασχολείται με το Παϊσιο!!!
orthodox taliban
30/09/2012 10:12
Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράτε σε αυτό που είπε ο μητροπολίτης. Δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο? Είτε το θέλετε είτε όχι ο Θεός έχει τα μέσα να περιφρουρεί τις εντολές του. Οι αιμομίκτες γεννούν τερατόμορφα παιδιά που δεν ζουν για πολύ. Το ΑIDS εστάλη ως θεία δίκη για τους ομοφυλόφιλους και τους πόρνους. Το πρωκτικό σεξ είτε σε άνδρα γίνεται είτε σε γυναίκα είναι παρά φύσιν ασέλγεια. Τη στιγμή που η θρησκεία μας απαγορεύει το προγαμιαίο σεξ, ακόμα και το εντός γάμου που δεν έχει σκοπό την τεκνοποίηση, φανταστείτε πόσο κολάσιμες είναι τέτοιες χυδαίες πράξεις σαν αυτή που αναφέρει ο σεβασμιώτατος. Και η αρρώστεια έρχεται σαν δίκαιη τιμωρία της αμαρτίας. Η αλήθεια πονάει αλλά σώζει. " Ω μεγαλοδύναμε ποιός μπορεί να σε εμποδίσει να εκτελέσεις την τιμωρία σου?" Ψαλμοί Παλαιάς Διαθήκης.
Καρουτσος Μηνας
29/09/2012 22:25
Αγιε πατερα μου, ασε τα μπαχαλα του Θεικου δωρου της ζωης και τους κυνδινους του στοματικου ερωτα και πες μας εσυ πως τη βγαζεις; Που επενδυεις τα ευρω του Θεου; Τρως και εσυ τυροπιττα Ε 1.50 για βραδυνο; Τι κρασι πινεις γιατι εγω πινω νερο! Με τι σαμπουαν λουζεσαι γιατι εγω ουτε σαπουνι δεν εχω να παρω! Τα μεταξωτα ρασσα και τους χρυσους θεορατους σταυρους πως τα αγοραζεις γιατι εγω ουτε δευτερο σωβρακο δεν εχω!!! Ασε με λοιπον στο Παραδεισο μου για μερικα λεπτα και ας κανεις πως δεν ξερεις παμπονηρε παιχνιδιαρη! Ο ψαρρας
Theo58
29/09/2012 20:58
"Επικίνδυνη και χυδαία" Σεβασμιωτατε, αν υποθεσουμε οτι το πρωτο ειναι συζητησιμο, το δευτερο ειναι θεμα προσωπικων γουστων και επιλογων...δεν το νομιζετε?
γιάννης ιωαννίδης
29/09/2012 20:48
αυτός ...πού το ξέρει;
Peter Horton
29/09/2012 20:43
Μα είναι δυνατόν οι παπάδες να θέλουν να καθορίσουν το πώς εκφράζεται ο έρωτας και το σεξουαλικό ένστικτο μεταξύ ανθρώπων; Η αυτοϊκανοποίηση και η ομοφυλοφιλία δεν είναι η δέουσα λύση για όσους έχουν επιλέξει να ακολουθήσουν τη φύση που τους έδωσε ο Θεός, ασχέτως αν αυτές είναι ικανοποιητικές λύσεις για τους μοναχούς... εν τοιαύτη περιπτώση, ποιος νοιάζεται με το ΠΩΣ τη βρίσκουν οι μοναχοί και όσοι αποφάσισαν να παριστάνουν τους ανωτάτου και τους υπεράνω; Δικό τους πρόβλημα, αυτό όμως δεν τους δίνει το δικαίωμα να θέλουν να κατευθύνουν την κοινωνία, επειδή το θέμα τους είναι ο πνευματικός -και κατ' επέκταση- ο οικονομικός έλεγχος του ελλαδικού χώρου... δηλ. τζάμπα τρώνε, τζάμπα πίνουν, τζάμπα κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι, δουλειά δεν κάνουν πάρεξ από τις υποκριτικές θεατρικές παρουσίες σε γάμους-κηδείες-βαφτίσια... και να μάς την πέφτουν κι από πάνω; Νησάφι πια!!! [Υπογραφή] Δεν είμαι Μήτρος
Λεφθέρης και Ελευθερία
29/09/2012 17:08
Ο πρωκτικός;
B.Z.
29/09/2012 16:21
Για να καταλάβω δηλαδή. Ποιός διατρέχει τον κίνδυνο. Αυτός που κάνει ή αυτός που λαμβάνει; Γιατί αλλάζει το πράγμα. Τέλος πάντων. Σχετικά με τις επιστημονικές ερευνες που αναφέρει ο Μητροπολίτης. Νομίζω ότι αναφέρουν όποιες έρευνες τους συμφέρουν. Γιά το γεγονός ότι η μετάληψη με το ίδιο κουτάλι είναι ποιό επικύνδινη γιά να κολήσει κάποιος ασθένειες, δεν τους πειράζει;
ναυαρχος
29/09/2012 16:16
χωρις να λεω οτι συμφωνω μαζι του, ετσι μεταδιδεται ο ιος του θηλωματος ο οποιος προκαλει στις μεν γυναικες καρκινο του τραχηλου της μητρας στους δε ανδρες (και γυναικες) καρκινο του στοματος.
nikos maragakis
29/09/2012 16:09
Κυριε Σεραφειμ εαν πειτε αυτα τα πραγματα στην ιερα συνοδος περι πεοληχειας ,η λαθος χρηση οργανων του σωματος ,η λαθος χρηση εξοδων του σωματος που εγιναν εισοδοι θα γινετε κακος με τους συναδερφους σας αγιους πατερες .Δεν το βλεπω να συμφωνουν μαζι σας.
galatsi
29/09/2012 13:56
Δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνη ή χυδαία αλλά πρέπει να μας πεί αν είναι αμαρτία!
Θανάσης Σ.
29/09/2012 10:21
Είστε σίγουροι πως έχετε ρωτήσει τον ΩΡΛ σας, και νομίζετε πως έχετε άποψη για το θέμα; http://en.wikipedia.org/wiki/Oral_sex#Health_risks_and_other_studies
Ιωαννης Παπαδοπουλος
29/09/2012 06:43
Ανεξαρτητα αν το συγκεκριμένο θέμα είναι της αρμοδιότητας Δεσπότη.....εν τουτοις στηρίζεται σε ρεπορταζ από ΤΑ ΝΕΑ και εχει επιστημονικό υπόβαθρο!
Dr. G
29/09/2012 01:28
Πίσσα σκοτάδι... δε βλέπω τίποτα...έχει κανείς πάνω του λίγο Διαφωτισμό ρε παιδιά?
Γρηγορης
29/09/2012 01:17
Θα μπορουσαμε μετα τον στοματικο ερωτα να περνουμε αντιβιοτικο αλλα δεν ξερω αν το καλυπτει ο ΕΟΠΥ
Nois Alleris
28/09/2012 23:35
Τι πετάγεται αυτός; Ποιός τον ρώτησε;
Σωκιανος
28/09/2012 23:00
Τώρα μας φώτισε ο Άγιος πατέρας....
Αει..
28/09/2012 21:33
ολοι χρειάζονται εκπαιδευτικά σεμινάρια, ακόμη και οι παπάδες.
Μεταμέλεια
28/09/2012 21:03
Αλήθεια; ΩΩΩΧΧΧΧ! Όχι! Την έβαψα. Ήμαρτον!
δημητρης ιωαννου
28/09/2012 20:00
Κάποιοι παπάδες θέλουν να μας κάνουν Ιράν. Χρειάζεται ταχυτατη απάντηση από την κοινωνία για να διαφυλάξουμε την κοσμικοτητα του ελληνικού κράτους.
Sovara?
28/09/2012 19:35
Ευτυχως που εχουμε τον Μητροπολίτη "με πολλή πατρική αγάπη" να ασχολειτε με τα "χυδαια", ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ασχολουμαστε εμεις. Βοηθεια του.
Dimiris
28/09/2012 18:49
Τα θρησκευτικά κείμενα αναφέρουν οτιδήποτε για αυτό; Μην βάζετε φρένο σε εκδηλώσεις του ανθρώπου που δεν βλάπτουν και παραμένουν ιδιωτικές. Σταματήστε να ασκείτε ποταπό έλεγχο στα ανθρώπινα ένστικτα όταν αυτά δεν σας χτυπάνε την πόρτα. Ντροπή για τις δηλώσεις σας και το επίπεδο στο οποίο ξεπέφτει ο κλήρος.
Άνθρωπός τις
28/09/2012 18:40
Καλώς ήρθατε στον μεσαίωνα. Καλή ΝΥΧΤΑ.
Nikos G
28/09/2012 17:54
Νοιαζονται και για την υγεια μας τωρα, να δω ποτε θ'ακουσω κηρυγμα για τις ταριφες που πεφτουνε για βαπτιση, γαμο και κηδεια.
Παρείσακτος
28/09/2012 16:37
Καλά πάτε καλά ? Είναι δυνατό να δίνετε βήμα σε ανθρώπους πούχουν απαρνηθεί τον έρωτα να μιλάνε γι' αυτόν ? Μετά την δίωξη για τον γνωστό γέροντα τώρα τούτο ? Σκοτάδι πέφτει πηχτό ....
panos
28/09/2012 16:14
Σεβασμιωτατε οργανωστε κανα συσσιτιο παραπανω να βοηθησετε τον κοσμο και αφηστε τις σεξουαλικες συμβουλες για τους ειδικους. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν γινεται καμια παραχρηση. Ακου παραχρηση! Σε λιγο θα δαιμονοποιησετε και τα φιλια γιατι κολλαμε γριπη!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις