Οι Λος Άντζελες Λέικερς υποδέχτηκαν τους Μπόστον Σέλτικς στο Staples Center σε ένα ματς που δεν είχε τίποτα από την ιστορική αίγλη του παρελθόντος. Ασύνδετη ομάδα οι Λέικερς, κόντρα στους Σέλτικς που αρχίζουν πλέον να παίζουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους.

Κάπως έτσι οι Κέλτες μετά από ένα ισοδύναμο πρώτο δωδεκάλεπτο, πήραν προβάδισμα αι έκλεισαν το ημίχρονο με ένα υπέρ τους +10 (57-47). Στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλαν πλήρων τον ρυθμό τους διατήρησαν στο μεγαλύτερο διάστημα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και τελικά πήραν μια… σβηστή νίκη με 120-107.

Καλύτεροι για τους νικητές που έφτασαν το 41-26 και ερίζουν για θέση στην 4άδα της Ανατολής οι Ίρβινγκ (30π/7 ριμπ/5 ασίστ), Σμαρτ (16π), Μόρις (16π) και Χέιγουορντ (15π).

Από την άλλη για τους Λέικερς που υπέστησαν την 5η σερί ήττα τους και βρίσκονται στην 11η θέση της Δύσης με 30-36, ο ΛεΜπρον ήταν πραγματική όαση (30π/10 ριμπ/12 ασίστ), με τους Βάγκνερ (22π) και Γουίλιαμς (18π/10 ριμπ) να προσπαθούν χωρίς αντίκρισμα.