Εξαλλος ήταν ο Μίτσελ για την κάκιστη εικόνα που παρουσίασαν οι παίκτες του στο πρώτο ημίχρονο του προχθεσινού αγώνα με τον Λεβαδειακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης (2-0). Στο τέλος υποστήριξε ότι θα παίζουν οι καλύτεροι χωρίς να κοιτάει ονόματα και παραδέχθηκε ότι έκανε λάθος που χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα τον Μήτρογλου γιατί δεν είναι σε θέση να παίξει 90 λεπτά μετά τον τραυματισμό του. Οι αλλαγές του ισπανού τεχνικού στο δεύτερο ημίχρονο, Ολαϊτάν, Φουστέρ (46′), Ντομίνγκες (73′), οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη. Ο Ολαϊτάν ξεκλείδωσε την άμυνα του Λεβαδειακού (54′) και όπως είπε ο ισπανός τεχνικός, ο νιγηριανός επιθετικός έχει θέση στην ενδεκάδα. Το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Χολέβας με σουτ ύστερα από πάσα ακριβείας του Ντομίνγκες (82′). Στο μεταξύ άρχισε η προετοιμασία των Ερυθρολεύκων για τον αγώνα ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Αστέρα μεθαύριο στην Τρίπολη.