Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο στην Ευρωλίγκα, αφού νίκησε στον τελικό του φάιναλ φορ στο Λονδίνο τη Ρεάλ Μαδρίτης με 100-88.

Ο Ολυμπιακός έγινε η τρίτη ομάδα που κατακτάει δύο συνεχόμενες φορές τον τίτλο, μετά τη Γιουγκοπλάστικα Σπλιτ και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Και ο προπονητής του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Μπαρτζώκας, γίνεται ο πρώτος έλληνας τεχνικός που κερδίζει τίτλο στην Ευρωλίγκα – όλες οι άλλες ελληνικές επιτυχίες είχαν επιτευχθεί με ξένους προπονητές.

Επίσης, ο Βασίλης Σπανούλης αναδείχτηκε καλύτερος παίκτης του φάιναλ-φορ για τρίτη φορά στην καριέρα του, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Τόνι Κούκοτς.

Η επιτυχία του Ολυμπιακού αποκτάει ακόμη μεγαλύτερη σπουδαιότητα καθώς στον τελικό οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με 17 πόντους διαφορά (10-27), αλλά τελικά κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν μια θριαμβευτική νίκη.

Στην πρώτη περίοδο λοιπόν, η Ρεάλ με πρωταγωνιστές τους Γιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ προηγήθηκε 27-10 έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ (6/8διπ, 5/7τριπ).

Ολα άρχισαν να αλλάζουν από τη δεύτερη περίοδο. Η είσοδος των Σλούκα, Περπέρογλου έδωσε στον Ολυμπιακό ρυθμό, η άμυνα έγινε καλύτερη και η διαφορά άρχισε να μειώνεται. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο ημίχρονο 41-37, αλλά ήταν φανερό ότι η κατάσταση είχε πλέον αλλάξει.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η ώρα του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε το δρόμο για τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες στο 30′ ήταν ισόπαλες (61-61), αλλά στην τελευταία περίοδο οι Ερυθρόλευκοι επέβαλαν το ρυθμό τους και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στη Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς με 20/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 33/42 βολές. Παράλληλα, οι Ερυθρόλευκοι είχαν

30 ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα, 12 λάθη, 19 ασιστ και τρία κοψίματα.

Η Ρεάλ τέλειωσε το ματς με 17/32 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 27/36 βολές, 31 ρηνπάουντ, πέντε κλεψίματα, 12 λάθη, 12 ασιστ και πέντε κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88

Ολυμπιακός: Χάινς 12 (4/4δ, 4/5β, 5ρ,3ασ), Λο 20 (3/4δ, 1/2τρ, 11/13β, 5ρ,5ασ), Αντιτς 10 (1/4τρ, 6ρ), Σπανούλης 22

(0/3δ, 5/9τρ, 7/10β, 4λ,4ασ), Περπέρογλου 10 (2/2δ, 2/5τρ), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 11 (2/3δ, 7/7β), Πάουελ 2, Πρίντεζης 5, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ, Ρούντι 21, Σουάρεθ 5, Ρέγες 4, Μίροτιτς 7, Ροντρίγκεθ 17, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 5, Γιουλ 14, Σλότερ 9.