Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε το Σάββατο στα Ιωάννινα, όπου ο ΠΑΣ αν και έπαιζε με δέκα παίκτες κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης και να μπει ξανά στο παιχνίδι της ανόδου. Οι γηπεδούχοι έχοντας τη συμπαράσταση 5.000 οπαδών τους που δημιούργησαν εκρηκτική ατμόσφαιρα πίεσαν τον αντίπαλό τους αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους για την εστία του Συμεωνίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, από τη στιγμή που έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντάντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο ΠΑΣ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του και στο 84΄ προηγήθηκε 1-0 με τον Σαϊτιώτη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντιμπαλά και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιχαλόπουλος με μακρινό σουτ έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα των Ιωαννίνων.