ΙΩΑΝΝΙΝΑ Δύο λεπτά ήταν αρκετά για τον ΠΑΣ Γιάννινα να «πνίξει» στη λίμνη τις ελπίδες που είχε ο Ηρακλής και να πάρει δίκαιη και παλικαρίσια νίκη με 2-0, σφραγίζοντας το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Το χθεσινό παιχνίδι ήταν η ρεβάνς του 1-1 στο Καυταντζόγλειο και εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς πρωταγωνίστρια σε όλη τη διάρκειά του αναδείχτηκε η ομάδα της Ηπείρου. Με καλοστημένη αμυντική διάταξη και ελέγχοντας τον χώρο του κέντρου, ο ΠΑΣ επέβαλε τον ρυθμό που ήθελε και περιόρισε τον Ηρακλή σε παθητικό ρόλο. Η κυριαρχία του ξεκίνησε νωρίς και στο 9΄ ο Σαϊτιώτης από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και έχασαν μια ευκαιρία με τον Καπετάνο. Πλησιάζοντας στη λήξη του ημιχρόνου, ένα ολέθριο λάθος τού Μπιλίσκοφ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Κασναφέρης (43΄) και με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σαϊτιώτης έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-0. Στους πανηγυρισμούς του μάλιστα σήκωσε τη φανέλα του για να φανεί σύνθημα, με το οποίο αφιέρωνε το γκολ στον ανιψιό του.

ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ
Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι επιλογές του ήταν ανορθόδοξες και ο ΠΑΣ με καλά οργανωμένη άμυνα δεν άφησε περιθώρια απειλής για την εστία του Καραβελίδη, ενώ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Οι Σαϊτιώτης και Κασναφέρης ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Ηπείρου, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι παίκτες της.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του ΠΑΣ Νίκος Αναστόπουλος αφιέρωσε τη νίκη- πρόκριση στον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ κ. Κούγια, λέγοντας: « Αν δεν υπήρχε ο κ. Κούγιας, δεν θα είχαμε ομάδα. Δεν κάνω δημόσιες σχέσεις, ούτε έχω μεγάλη γλώσσα. Απλά λέω την αλήθεια», ενώ ο τεχνικός του Ηρακλή Γιόζεφ Μπουμπένκο είπε: «Δεν μπορούμε να κλαίμε για τη φυγή των Επαλέ- Γεωργιάδη, αλλά η αδυναμία μας στην επίθεση δεν μας επέτρεψε να αξιοποιήσουμε την υπεροχή μας στο β΄ μέρος».

Από την πλευρά του, ο κ. Κούγιας αναφέρθηκε στο πρόβλημα των τελευταίων ημερών με τα εισιτήρια διαρκείας, τονίζοντας: «Η πλειοψηφία των φιλάθλων μάς συμπαραστάθηκε, όμως πήρα το μήνυμα από αυτούς, που πάντα τορπιλίζουν κάθε προσπάθεια που γίνεται στον ΠΑΣ».

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Ζωγράφου (Αθήνας), που έδειξε κίτρινες στους Σαϊτιώτη, Αντάντο και Δέντσα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Καραβελίδης, Γεωργιάδης (77΄ Μπελά), Κατερίνης, Ρεπερνέ, Ντεκάμπς, Αντάντο, Γήτας, Μιχαλόπουλος, Σαϊτιώτης, Ντομορό (55΄ Τάτσης), Καζναφέρης (66΄ Ντάσιος).

ΗΡΑΚΛΗΣ:Αμπάρης, Σνάουτσνερ (46΄ Διαμαντίδης), Μαυρογενίδης, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Δέντσας, Παπαστεριανός, Καπετάνος (70΄ Φορτούζι), Αλέκου (61΄ Ρίβας), Αλιούτα, Δρούγας.

ΟΙ «8» ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 2-0 (1-1)* Καλαμαριά- ΠΑΟ 1-1, 2-3 πεν. (0-0)

Ιωνικός- Κέρκυρα 3 μ.μ., ΕΤ1 (0-0)

Λάρισα- ΟΦΗ 6.45 μ.μ., ΝΕΤ (1-1)

Χαϊδάρι- Ολυμπιακός 1-3 Νίκη Βόλου- Ηλυσιακός 0-1 Πανιώνιος- Skoda Ξάνθη 0-1 ΠΑΟΚ - Εργοτέλης 1-0 * Με μαύρα γράμματα οι ομάδες που έχουν προκριθεί και σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα