Ιδανικός αυτόχειρας ο Ολυμπιακός έχασε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στο ΣΕΦ αυτή τη φορά από τη Βαλένθια (82-83) κάνοντας ένα τεράστιο πισωγύρισμα μετά τις τρεις μεγάλες νίκες στην Ισπανία επί Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια.

Οι Ερυθρόλευκοι χωρίς υπερβολή έκαναν δώρο στις «νυχτερίδες» το παιχνίδι καθώς στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο «κόλλησαν» στην επίθεση έβαλαν μόλις τρεις πόντους από βολές (με 13-3 η Βαλένθια στο τέλος πήρε τη νίκη) ενώ δέχτηκαν 25 από την ισπανική στο τελευταίο δεκάλεπτο !

«Κάναμε πολλά λάθη, αλλά είναι απορίας άξιο γιατί δεν πήραμε αυτό που δικαιούμασταν στο τέλος» τόνισε ο κόουτς του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας για το φάουλ στον Πίτερς που ζήτησαν οι Πειραιώτες στη λήξη.

Οι Ερυθρόλευκοι που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Μιχάλη Λούντζη (και οι «Νυχτερίδες» τους Σαμ Βαν Ρόσομ, Μάρτιν Χέρμανσον, Χασιέλ Ριβέρο) μπήκαν φουριόζοι επιθετικά και είχαν σχεδόν 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (28-23) και η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη εάν η Βαλένθια δεν είχε αρχίσει τον αγώνα με 4/5 τρίποντα παρά την καλή άμυνα των γηπεδούχων.

Οι οποίοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην πρώτη περίοδο (8/10 δίποντα και 3/4 τρίποντα), ενώ φτάνοντας στο ημίχρονο στο +13 (47-34) όλα τα λεφτά ήταν η τρομερή διαφορά στα ριμπάουντ (22-5) και ουσιαστικά τα εννέα λάθη των Πειραιωτών στη δεύτερη περίοδο ήταν αυτά που δεν τους επέτρεψαν να έχουν τελειώσει τον αγώνα από το ημίχρονο έχοντας άλλωστε εξαιρετικά ποσοστά (12/16 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 22 ριμπάουντ (18-4), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη) και τον Βεζένκοβ πρώτο σκόρερ στους 14 πόντους.

Η άνοδος του Κώστα Παπανικολάου (9 πόντους και 7 κλεψίματα πριν συμπληρωθεί το 30ο λεπτό) αλλά και του Γουόκαπ (12π., 6 ασίστ) σε συνδυασμό με την αυξητική διαφορά των ριμπάουντ (33-14) κρατούσε τη διαφορά ασφαλείας (71-58 στο 30’).

Και εκεί που φαινόταν ότι εξελίσσεται μια βραδιά «άλλης μια μέρας στη δουλειά» για τον Ολυμπιακό (73-62 στο 32’) οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν τα εύκολα δύσκολα και ουσιαστικά σταμάτησαν να παίζουν μπάσκετ !

Αρκετά λάθη, στατικότητα στην επίθεση και μετά το 35’ (79-70) μόλις τρεις πόντους με βολές μέχρι τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα και με τον σπεσιαλίστα στις βολές Κώστα Σλούκα να χάνει 2 στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και ο Βεζένκοβ να κάνει φάουλ για τρεις βολές με το σκορ στο 82-80 !

Ο Τζόουνς αξιοποίησε το δώρο και η Βαλένθια δραπέτευσε με μια ανέλπιστη (βάση της εξέλιξης του αγώνα) νίκη με 25-11 σερί στην τελευταία περίοδο. Και μάλιστα προηγήθηκε μια φορά στον αγώνα και αυτή ήταν στο φινάλε !

Ο Ολυμπιακός «φωνάζει» δικαίως για φάουλ στον Πίτερς στην εκπνοή αλλά ο ίδιος έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του.

Ο Κρις Τζόουνς (17 πόντοι, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 24:48) κι ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17 πόντοι, 4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα σε 21:53) ήταν οι κορυφαίοι για τη Βαλένθια που δεν τα παράτησε ποτέ και δικαιώθηκε αξιοποιώντας τα δώρα της ελληνικής ομάδας.

«Δείξαμε τη νοοτροπία που έχουμε, θέλουμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι και στο τέλος τα καταφέραμε» τόνισε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής Κρις Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ