Οι σκύλοι οδηγοί και τα λευκά μπαστούνια αποτελούν δύο βασικά εργαλεία για τους ανθρώπους με πρόβλημα όρασης αφού τους βοηθούν να έχουν μία ανεξάρτητη διαβίωση και καλύτερη ποιότητα ζωής. Αυτό είναι είναι και το θέμα – η ανεξάρτητη διαβίωση των ανθρώπων με πρόβλημα όρασης με τη χρήση λευκού μπαστουνιού και με σκύλο οδηγό – που έχει προγραμματιστεί το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Φεβρουαρίου στη Θεσσαλονίκη.
αίθουσα εκδηλώσεων «ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΙΔΗΣ» του κτιρίου Διοίκησης του
Μάλιστα, την Κυριακή Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016 (10.00 π.μ. -12.00), οι ενδιαφερόμενοι, άτομα με προβλήματα όρασης, θα έχουν την δυνατότητα να αποκτήσουν μία πρώτη εμπειρία στη συνοδεία με Σκύλο Οδηγό, στον περιβάλλοντα χώρο του Κ.Ε.Α.Τ. Θεσσαλονίκης.
πρόβλημα όρασης τηνΚυριακή 7 Φεβρουαρίου.Εδώ το μέλος του ΔΣ του ΚΕΑΤ,
Φώτης Μπίμπασης σε παρουσίαση της ανεξάρτητης κίνησης μέσω χρήσης σκύλου – οδηγού.
![](https://www.tanea.gr/files/1/2016/01/04/insta_mail1.jpg)