Θα μπορούσε να μιλήσει κανείς για πασχαλινή διπλωματία. Την εφάρμοσε η Μαρία Δαμανάκη αυτές τις ημέρες. Η ελληνίδα επίτροπος ετοίμαζε τις πασχαλινές διακοπές της στο νησί της Εκατονταπυλιανής, όπως κάνει κάθε χρόνο, όταν πληροφορήθηκε ότι δεν θα είναι η μόνη κοινοτική αξιωματούχος εκεί. Μερικά χιλιόμετρα μακριά της σχεδίαζε να κάνει Πάσχα –προσκεκλημένος συμπατριωτών του που έχουν εξοχικό –και ο αυστριακός συνάδελφός της στο Κολέγιο των Επιτρόπων Γιοχάνες Χαν.
Πρόκειται για τον άνθρωπο που διαχειρίζεται ένα από τα χαρτοφυλάκια που ενδιαφέρουν ιδιαιτέρως την Ελλάδα: την περιφερειακή πολιτική. Ο ίδιος ενδιαφέρεται για τη χώρα μας και η Δαμανάκη είχε την ευκαιρία να το διαπιστώσει αρκετές φορές: οσάκις του έκλεισε το μάτι για κάποιο ελληνικό αίτημα –όπως θέματα που αφορούν τα οδικά έργα ή το ελληνικό Κτηματολόγιο και την απεμπλοκή παρεμφερών κονδυλίων –ανταποκρίθηκε. Οπως ανταποκρίθηκε και όταν τον κάλεσε «να σουβλίσουν μαζί» στο σπίτι της στο νησί. Αν και η ιδέα του οβελία που περιστρέφεται πάνω από τα αναμμένα κάρβουνα δεν είναι δημοφιλής στην πατρίδα του.
Τη Μεγάλη Παρασκευή οι δύο επίτροποι γευμάτισαν στην Παροικιά με νηστίσιμα θαλασσινά και την Κυριακή του Πάσχα ο Αυστριακός με την παρέα του φιλοξενήθηκαν από τη Δαμανάκη –με το ελληνικό παραδοσιακό τυπικό της ημέρας. Σε αυτό το περιβάλλον είχαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν μια συζήτηση που είχαν αρχίσει στις Βρυξέλλες: ένα μεγάλο κοινό πρόγραμμα για τον χωροταξικό σχεδιασμό του θαλάσσιου χώρου της Μεσογείου. Η κυρία συνέλαβε την ιδέα όταν, με τα λιγοστά οικονομικά του χαρτοφυλακίου της, ξεκίνησε τη χαρτογράφηση των βυθών –κάτι που εκτιμάται ήδη ιδιαίτερα από τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις. Με τον Χαν –που έχει και τα πολλά κονδύλια στη διάθεσή του –συνέπεσαν στη σκοπιμότητα του έργου και σχεδιάζουν ένα από τα σημαντικότερα προγράμματα στην κοινοτική ιστορία. Θα είναι οικονομικό και αναπτυξιακό εργαλείο καθώς θα ορίζει τις χρήσεις της θάλασσας. Για την Ελλάδα το όφελος θα είναι ιδιαίτερο καθώς κατ’ ουσίαν είναι το κατώφλι της ΑΟΖ.
Να συμπληρώσω ότι με τον αυστριακό επίτροπο τη Δαμανάκη –εκτός από το καθ’ ύλην κοινού ενδιαφέροντος συγκεκριμένο θέμα –συνδέει και το ενδεχόμενο να συνεχίσουν να κάθονται στο ίδιο οβάλ γραφείο του Μπερλεμόντ και με τη νέα Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Στις χώρες τους βρίσκονται κυβερνήσεις με αντίθετα προς τα δικά τους φρονήματα –στην Αυστρία σοσιαλιστές και στην Ελλάδα κυβέρνηση συνεργασίας συντηρητικών και σοσιαλιστών. Αλλά στην Ευρώπη κερδίζει διαρκώς έδαφος η ιδέα να μη στείλουν οι κυβερνήσεις στην Κομισιόν επιτρόπους με τη δική τους ιδεολογική ταυτότητα. Στην Ελλάδα άλλωστε αυτό αποδίδει θαυμάσια κάθε φορά που πρόκειται να επιλεγεί ο ανώτερος άρχοντας.
Λυπητερή από Eurostat
Προξενιό για Δρίτσα;
Μία και μία έμειναν
Ονειρο Παπαδημούλη
Το Αγιο Φως και η… βλάβη
Ολιγομελής ήταν η αποστολή που μετέφερε εφέτος το Αγιο Φως στην Αθήνα από το Ιεροσόλυμα το βράδυ του Σαββάτου. Καμιά σχέση με τον… Νίκο Δήμου, έτσι το είχε σχεδιάσει ο αρμόδιος υφυπουργός Εξωτερικών Ακης Γεροντόπουλος. Μόλις οκτώ άτομα και ο ίδιος. Ο οποίος μάλλον δεν ωφελήθηκε αφού το στρατιωτικό αεροσκάφος που τον μετέφερε στην ιδιαίτερη πατρίδα του μετά την αποστολή στο Ισραήλ προσγειώθηκε λόγω βλάβης στη Λάρισα και μόλις που πρόλαβε την Ανάσταση στην Αλεξανδρούπολη.