Σε αντίθεση με την περσινή διοργάνωση του Πανελλήνιου Σχολικού
Πρωταθλήματος, όπου τα κορίτσια διεκδίκησαν μερίδιο επιτυχίας από τα αγόρια,
φέτος περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου.


Πέρσι τα κορίτσια είχαν καταλάβει μία πρώτη θέση (Οικονομοπούλου), μία δεύτερη
(Παυλίδου), μία τρίτη (Μανελίδου) και αρκετές θέσεις στην πρώτη δεκάδα. Φέτος
δεν μπόρεσαν να πάρουν πρώτη θέση και περιορίστηκαν σε μία δεύτερη θέση
(Μανελίδου) και μία τρίτη (Μαρ. Τσαρουχά), ενώ αισθητά λιγότερες ήταν οι
γυναικείες παρουσίες στη δεκάδα. Οι αγώνες έγιναν στην Ερέτρια και αγωνίστηκαν
συνολικά 450 μαθητές και μαθήτριες.


Ας δούμε τις βαθμολογίες ανά τάξη. Στα ονόματα των τριών πρώτων, καθώς και του
πρώτου κοριτσιού, αναγράφονται οι ενώσεις σκακιστικών σωματείων από τις οποίες
προέρχονται: Αν. Μακεδονίας και Θράκης (AM-Θ), Κεντροδυτικής Μακεδονίας (ΚΔΜ),
Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής (Θ-X), Αττικής (Αττ.), Πελοποννήσου (Πελ.),
Περιφέρειας Πελοποννήσου (ΠΕΠ) και Κρήτης (Κρ.). Όταν το πρώτο κορίτσι
καταλαμβάνει θέση στην πρώτη τριάδα αναφέρεται και η ένωση από την οποία
προέρχεται και το επόμενο.


* Νήπια: 1) Αθ. Μπάλλας (Θ-X) 7, 2-4) Αργ. Παπαδόπουλος (Κρ.), I.
Τηνιακός (Κρ.), Γ. Καλογεράκης 5, 5) Αν. Ζήκου 4,5, 6-11) B. Νικολαΐδου (Θ-X),
Γ. Σοϊλεμέζης, Ευστρ. Τσακαλίδης, M. Πεσκελίδης, M. Σταθοπούλου, Ευ. Πετράκη 4
(23 συμμετοχές).


* A' Δημοτικού: 1) Στ. Κούρκουλος-Αρδίτης (Αττ.) 7 2) Π. Κεραμάρης
(Θ-X), 3-7) Αν. Ασημακόπουλος (Αττ.), Στ. Διγενής, Απ. Γαλατάς, Ελ. Τσολάκη
(Θ-X), Δ. Λαδόπουλος 5, 8-9) N. Καρούστας, 9) I. Καλογερής 4,5 (36 συμμ.).


* B' Δημοτικού: 1) Π. Παπαδόπουλος (Πελ.) 7), 2) Σπ. Ναούμ (Κρ.) 6,
3-7) Ευ. Σαχινίδης (ΚΔΜ), Δ. Αγγελακάκης, Π. Κυριανάκης, Σ. Μαρκάκη (Κρ.), Π.
Ντούνης 5, 8) Φ. Γρηγορίου 4,5 (33 συμμ.).


* Γ' Δημοτικού: 1-2) Θ. Αρσονιάδης (AM-Θ), Χρ. Γκίκας (Αττ.) 6, 3-5) K.
Λιοδάκης (Κρ.), Π. Τζουγανάκης, Φ. Χναράς 5,5, 6-9) Π. Παπαδόπουλος, Δ.
Βεκρής, Γ. Χατζούδης, Χρ. Παράσχου 5, 10-11) M. Μαρκάτου (Κρ.), K.
Στασινόπουλος 4,5 (43 συμμ.).


* Δ' Δημοτικού: 1-2) Εμμ. Καζάκος (Κρ.), Αλ. Λαμπρίδης (Θ-X) 6, 3-5) Γ.
Γιαννακός (Θ-X), Άγγ. Σουργκούνης, Οδ. Βιολέτης 5,5, 6-8) Γ. Καφετζής, Αν.
Βασιλειάδης, Λ. Τσιρώνης 5, 9-13) N. Σανδαλάκης, N. Κυπράκη (AM-Θ), K.
Κοασίδης, M. Χιρτόγλου, Γ. Γιαλαμούδης 4,5 (51 συμμ.)


* E' Δημοτικού: 1-3) Π. Γαλόπουλος (Θ-X), X. Σκουλάκης (AM-Θ), Μαρ.
Τσαρουχά (Κρ.) 6, 4-10) Δ. Δημόπουλος, X. Μπαλωμενάκης, K. Μαλαματάς, K.
Δερμεντζής, Αλ. Αντωνιάδης-Γούλιαρος, Φ. Μπαρμπαγεωργοπούλου (Θ-X), K. Μπάλλας
5, 11-13) B. Φράγκος, Αντ. Σκαράκη, Αλ. Καρυδάς 4,5 (50 συμμ.)


* Στ' Δημοτικού: 1) Ηλ. Καζαντζίδης (AM-Θ) 6,5, 2-4) Αθ. Παπαδημητρίου
(Αττ.), N. Γαλόπουλος (Θ-X), Αν. Στεργίου 6, 5-11) Λ. Λιάσκος, I.
Λεμοντζόγλου, Αντ. Χριστοδουλάκη (Κρ.), Δ. Τσοκόπουλος, Χρ. Λαγός, K.
Παυλίδου, Σ. Ξιμιτίδου 5 (64 συμμ.)


* A' Γυμνασίου: 1-2) Π. Χωματίδης (Αττ.), M. Μανελίδου (AM-Θ) 6, 3-4)
N. Αγγελής (Αττ.), Γ. Κετσετζής 5,5, 5-9) Λ. Κωνσταντινίδης, Z. Ιορδανίδου
(Αττ.), K. Παπαδέα, Αν. Καφετζόπουλος, Αλ. Ρηγόπουλος 5, 10-11) I.
Ασημακόπουλος, M. Κακούρης 4,5 (46 συμμ.)


* B' Γυμνασίου: 1-2) Αν. Παυλίδης (Θ-X), Γ. Γκούμας (Αττ.) 6, 3-4) Άγγ.
Σισμάνης (Αττ.), Δ. Σεκαδάκης 5,5, 5-7) I. Στεφανίδης, Π. Κυργερίδης, Π.
Χριστοδούλου 5, 8-9) Δ. Λιαργκόβας, Χρ. Λαγουμιντζή (Αττ.) 4,5 (34 συμμ.).


* Γ' Γυμνασίου: 1) Π. Τσιάλας (ΠΕΠ) 6, 2) Απ. Τσιροπούλας (Αττ.) 5,5,
3-6) N. Παναγιωτάκος (Αττ.), Αλ. Ίσκος, Αλ. Μπιζόπουλος, Αν. Πύρος 5, 7-10) Π.
Μποζινάκης, N. Παπαδόπουλος, M. Παππάς 4,5, 1-12) Αντ. Ξυλογιαννόπουλος, Ευ.
Ιωσηφίδης, K. Λαμπρίδης 4. Στη 13η θέση η Αν. Παγάνογλου (Αττ.) με 3,5 (31
συμμετοχές).


* Λύκεια: 1-3) Αλ. Πάσχος (Πελλ.), Σ. Μανελίδης (AM-Θ), Ευθ.
Κυρατζόπουλος (Θ-X) 5,5, 4-9) Άγγ. Σανδαλάκης, Θ. Βαρβαδούκας, N. Μουχσιάδης,
N. Στανόγιας, Δ. Πολύζου (Πελ.), Αν. Παπαργυρίου 5, 10) Γ. Ιωσηφίδης 4,5 (39
συμμ.).


Ηττήθηκε ο Ανάντ


Την πρώτη του ήττα γνώρισε στους αγώνες του Μονακό ο Ινδός Βισβανάθαν Ανάντ.
Στον 7ο γύρο αντιμετώπιζε τον Μπαρέεφ σε αγώνα ράπιντ, μπήκε σε ριψοκίνδυνη
συνέχεια (έδωσε πύργο και δύο ελαφρά κομμάτια για βασίλισσα), κάτι που
εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Ρώσος (Κάρο Καν, 64 κινήσεις). Παρά την ήττα του
εξακολουθεί να προηγείται. Βαθμολογία σε 14 παρτίδες (σε παρένθεση ο βαθμός
στο μπλάιντ και - δεύτερος - ο βαθμός στο ράπιντ): Ανάντ 10,5 (5,5 και
5), 2-5) Μορόζεβιτς 8 (3,5 και 4,5), Σβίντλερ 8 (4 και 4),
Ιβαντσούκ 8 (3,5 και 4,5) Λέκο 8 (3,5 και 4,5), 6)
Κράμνικ 7,5 (4,5 και 3), 7) Γκέλφαντ 7 (3,5 και 3,5), 8)
Σίροφ 6,5 (3 και 3,5), 9) Βαγιέχο Πονς 6 (3,5 και 2,5), 10-11)
Μπαρέεφ 5 (1,5 και 3,5), Τοπάλοφ 5 (3 και 2), 12) Βαν Βέλι 4,5 (3 και 1,5).


Τοπάλοφ (2757) - Λέκο (2749)


6ος γύρος, Μπλάιντ


1. δ4 Ιζ6 2. γ4 ε6 3. Ιζ3 β6 4. η3 Αα6 5. β3 Αβ4+ 6. Αδ2 Αε7 7. Ιγ3 γ6 8.
ε4 δ5 9. Βγ2 δ: ε4 10.I: ε4 Αβ7 11. Αη2 γ5 12. Ιεη5 Ιγ6 13.δ: γ5 β: γ5 14. Αγ3
Ιδ4 15.A: δ4 γ: δ4 16.0-0 0-0 17. Ιε5 A: η2 18.P: η2 Αδ6 19. Ιη4 η6 20. Ιθ6+
Ρη7 21.Ιθ: ζ7 Βε7 22.I: δ6 B: δ6 23. Παε1 ε5 24. Βδ3 α5 25. ζ4 Ιη4 26. Βε4 Βδ7
27.ζ: ε5 Ιε3+ 28. Ρη1 I: ζ1 29. ε6 Βα7 30.ε7?
(αντί του σωστού 30.
Βε5+ ο λευκός προώθησε βιαστικά το πιόνι του και παραχώρησε την υπεροχή
στον αντίπαλο.
Όχι, όμως, για πολύ...) 30... δ3+
31. Ρθ1 Βζ2??
(τρομερό σφάλμα που χάνει αμέσως) 32.ε: ζ8Β+ Π: ζ8
33. Βε7+ Ρθ6 34.B: θ7+ P: η5 35. Βθ4+ Ρζ5 36. η4+ 1-0


Κράμνικ (2754) - Μπαρέεφ (2709)


6ος γύρος, Μπλάιντ


1. ε4 ε6 2. δ4 δ5 3. Ιγ3 δ: ε4 4.I: ε4 Ιδ7 5. Ιζ3 Ιηζ6 6. Αδ3 γ5 7.0-0 I:
ε4 8.A: ε4 Ιζ6 9. Αη5 γ: δ4 10.I: δ4 Αε7 11. Αζ3 0-0 12. α4 α6 13. Πε1 Βγ7 14.
γ3 Πε8 15. Ββ3 Πβ8 16. η3 Αδ7 17. α5 Αγ5 18. Παδ1 B: α5 19. Αζ4 A: δ4 20.A: β8
A: ζ2+ 21.P: ζ2 Π: β8 22. Πδ4 Βζ5 23. Πεδ1 ε5 24. η4 I: η4+ 25.Π: η4 Αγ6 26.
Πδ5 θ5 27. Πε4 Πε8 28. γ4 Βθ3 29. Ρη1 Πε6 30. Βδ1?
(30. Βγ3)
30...ζ5?? (και εδώ, αντί ο μαύρος να εκμεταλλευτεί το σφάλμα
του λευκού το... ανταποδίδει σε υπερθετικό βαθμό.
Σωστό το κόψιμο
30...A:δ5)
31. Αη2 Πη6 32. Πε2 Βζ3 33. Πζ2 Βε4 34. Ρθ1 Βθ4 35.Π: ζ5 Π:
η2 36.P: η2 B: γ4 37.Πζ: ε5 θ4 38. Ρθ3 1-0


Τοπάλοφ (2757) - Μορόζεβιτς (2741)


7ος γύρος, Ράπιντ


1. δ4 δ5 2. γ4 ε5 3.δ: ε5 δ4 4. Ιζ3 Ιγ6 5. α3 Ιηε7 6. β4 Ιη6 7. Αβ2 α5 8.
β5 Ιγ: ε5 9.I: ε5 I: ε5 10. ε3 Αε6 11.A: δ4 I: γ4 12. Βγ2 Ιδ6 13. Αδ3 Βη5 14.
ζ4 Βθ4+ 15. η3 Βθ5 16. Ιγ3 Ιζ5 17.0-0 0-0-0 18. Αα7 Βη4 19. Ιε4 Πδ7 20. Πζδ1
Βζ3 21. Ιη5 I: ε3 22.I: ζ3 I: γ2 23.A: γ2 β6 24. Ιε5 Π: δ1+ 25.Π: δ1 A: α3 26.
ζ5 Αα2 27. Πα1 Αγ5+ 28. Ρζ1 Πε8 29. Πε1? (29.Π:α2) 29... ζ6 30. Ιδ3 Π:
ε1+ 31.P: ε1 Αδ6 32. Ιγ1 Αδ5 33. Αβ3 Αε4 34.A: β6 γ: β6 35. Αε6+ Ργ7 36. Ρε2
Αε5 37. Ιδ3 Ρδ6 38. Ρε3 Αδ5 0-1


Βαν Βέλι (2679) - Ιβαντσούκ (2711)


7ος γύρος, Μπλάιντ


1. Ιζ3 Ιζ6 2. γ4 ε6 3. Ιγ3 β6 4. η3 Αβ4 5. Αη2 Αβ7 6.0-0 0-0 7. δ3 δ5 8.γ:
δ5 I: δ5 9. Βγ2 γ5 10.I: δ5 ε: δ5 11. α3 Αα5 12. δ4 Ιδ7 13. Αη5 ζ6 14. Αζ4 γ4
15. β4 γ: β3 16.B: β3 Πγ8 17. Παγ1 Βε7 18. ε4 Βζ7 19. ε5 Πγ4 20. Αθ3 Πε8 21.
Αδ2 A: δ2 22.I: δ2 Π: γ1 23.Π: γ1 ζ:ε5? (23... Ιζ8) 24. Πγ7 Πζ8
25. ζ4 Ιγ5 26.Π: ζ7 I: β3 27.Π: ζ8+ P: ζ8 28.I: β3 1-0

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από