Μετά την Βόννη στο ΟΑΚΑ, η ώρα του Ηρακλή. Το αποτέλεσμα για την ΑΕΚ; Ακριβώς το ίδιο. Η Ένωση έκαμψε σχετικά εύκολα την αντίσταση του Γηραιού στο κλειστό του Αμαρουσίου με σκορ 86-61 για την 20η αγωνιστική της Basket League, νιώθοντας πίεση για περίπου 30 λεπτά.

Στην τέταρτη περιοδο πάτησε γκάζι, είδε τους μπαρουτοκαπνισμένους παίκτες της να ανεβάζουν ταχύτητα και εύκολα πήρε την 15η συνεχόμενή της νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Κέντρικ Ρέι με 16 πόντους, βοήθησε αρκετά ο Νίκος Ζήσης με 13, ενώ από 11 πέτυχαν οι Κιθ Λάνκφορντ και Γιόνας Μασιούλις, με την ΑΕΚ να τελειώνει το ματς με 15/29 τρίποντα!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό το παιχνίδι και με τους Ζήση και Κακλαμανάκη να παίρνουν προσπάθειες προηγήθηκε με 9-4 (2’). Στη συνέχεια η Ένωση ήταν καταιγιστική και με τον Ρέι να κάνει ένα προσωπικό σερί 10-0 έφτασε στο 19-6 (5’).

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, Ρέι, Λάνγκφορντ και Ζήσης βρήκαν στο στόχο πίσω από τα 6.75 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +18 για τους γηπεδουχους (30-12).

Ο Γιαννόπουλος έκανε το 33-14, η συνέχεια όμως ήταν υπόθεση των Καββαδά και Σούλερ, οι οποίοι πήραν από το χέρι τον Ηρακλή και τον κράτησαν μέσα στο ματς (35-23, 14’). Ήταν η σειρά του Χάνλαν να γίνει παράγοντας στο ματς και να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο (39-30, 18’), ο Λάνγκφορντ όμως ευστόχησε για δεύτερη φορά από την περιφέρεια και διαμόρφωσε το 44-32 του πρώτου εικοσαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ματς, όμως ο Ηρακλής έχει αποδείξει με τον καλύτερο τρόπο ότι δεν αφήνει κάτι να.. πέσει κάτω.

Και όταν είδε τον Γιάνκοβιτς να γράφει το 54-41, ξύπνησε το… ένστικτο της επιβίωσής του. Σούλερ και Μανωλόπουλος εριξαν την διαφορά στους εννιά, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ… χτύπησε ξανά με τρίποντο για το 55-59!

Η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο υπέρ της με τις παλιοκαραβάνες να βγαίνουν μπροστά, και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με το υπέρ της 60-51.

Η άμυνα των γηπεδούχων έπνιγε σαν… μέγγενη τον Γηραιό, ο οποίος είδε Λάνκγφορντ, Μασιούλις και Τσάλμερς να τρέχουνε ένα επιμέρους 10-4 για 70-55.

Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντιδράσει εκ νέου.

Ο Τσάλμερς συνέχισε για το 73-57, ο Γιαννόπουλος ανέλαβε με ένα τρίποντο να ανοίξει την διαφορά, με τον Λάνγκφορντ στη συνέχεια να στέλνει την απόσταση στους 22 πόντους (81-59).

Από εκεί και έπειτα τα πάντα ήταν εύκολα, η ΑΕΚ έφτασε στο 16-4 στην φετινή Basket League και συνεχίζει τον φρενήρη ρυθμό της το τελευταίο διάστημα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 44-32, 60-51, 86-61