Η Ferrari επικράτησε στο Γκραν Πρι Καναδά, με τον ταλαντούχο Σεμπάστιαν Φέτελ να κερδίζει το έβδομο γκραν πρι της χρονιάς στο Μοντρεάλ του Καναδά, έναν από τους μεγαλύτερους σε διάρκεια αγώνες με 70 γρήγορους γύρους όπου σε πολλά σημεία του τα μονοθέσια πιάνουν στο κοντέρ τους ακόμη και τα 350-360 χλμ./ώρα. Ο γερμανός πιλότος της ιταλικής ομάδας γεύτηκε μια νίκη, αρκετά σημαντική ώστε να πρεσάρει από εδώ και πέρα τον περσινό πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον (Mercedes-Benz), που για ακόμη μια φορά παραπονήθηκε στα χρονομετρημένα του Σαββατοκύριακου ότι έχασε μια καλή θέση στην εκκίνηση εξαιτίας λάθους στην επιλογή ελαστικών. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Βάλτερι Μπότας με το μονοθέσιο της Mercedes-Benz ενώ την τριάδα στο βάθρο συμπλήρωσε ο Μαξ Φερστάπεν –Red Bull –που κέρδισε τις εντυπώσεις, αφού έκανε και τον ταχύτερο γύρο. Στη βαθμολογία των οδηγών πρώτος είναι ο Φέτελ με 121 βαθμούς και ακολουθεί με διαφορά μόλις ενός βαθμού ο Χάμιλτον. Ο θίασος της Formula1 επιστρέφει στην Ευρώπη με τρεις διαδοχικούς αγώνες –χωρίς ούτε ένα κυριακάτικο ρεπό. Συγκεκριμένα, η τριάδα των αγώνων σε Γαλλία ( 24 Ιουνίου), Αυστρία (1 Ιουλίου) και Μεγάλη Βρετανία στις 8 Ιουλίου θα διεξαχθούν ο ένας μετά τον άλλο σε διαδοχικά τριήμερα, δοκιμάζοντας και τις αντοχές των οδηγών και των ομάδων ενώ συνολικά τον Ιούλιο το καλεντάρι έχει τέσσερα γκραν πρι πριν τις μίνι καλοκαιρινές διακοπές των πιλότων της Formula1.