Ηλεκτροσόκ από την ΕΛ.ΑΣ.

Έχει επικίνδυνα όπλα στο οπλοστάσιό της - Ομολογία πρώην υφυπουργού

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Στέλιος Βραδέλης svradelis@dolnet.gr   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/01/2009 07:00 |
Φονικά όπλα που ευθύνονται για δεκάδες θανάτους σε ΗΠΑ και Καναδά έχει προμηθευτεί η Ελληνική Αστυνομία, όπως αποκάλυψε στη Βουλή ο πρώην υφυπουργός Εσωτερικών Παναγιώτης Χηνοφώτης. Το Τazer Μ-26 προκαλεί ηλεκτροσόκ στον ύποπτο και τον ακινητοποιεί παραλύοντας τον οργανισμό του. Σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρεία, από το όπλο ρίχνονται δύο καλώδια μήκους 10,6 μέτρων τα οποία διοχετεύουν μεγάλη ποσότητα ηλεκτρικού ρεύματος στο θύμα
 Ηλεκτροσόκ από την ΕΛ.ΑΣ.
Ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο όπλο βρίσκεται στο οπλοστάσιο της Ελληνικής Αστυνομίας, όπως αποκάλυψε στη Βουλή ο πρώην υφυπουργός Εσωτερικών Παναγιώτης...
Γίνετε Συνδρομητής
Thanassi
22/01/2009 11:56
Niko 22/1/2009 07:10
" To provlima me ta taser kai ta opla thanasima i mi genikws, den einai oute i dioxeteusi, oute i eukolia agoras, oute i ekpaideusi, oute i nomothesia, alla i atomiki euthyni apo tous polites kai astinomikous. "

Sumfono alla mono os ena simio. Ta pragmata den ine aspro mauro. I atomiki euthini pezi rolo vevea, alla se sindiasmo me ola ta parapano pou aneferes (ekpedeusi, nomothesia, eukolia agoras ktl). Stin Europi i agora oplou ine POLI diskoli se sxesi me tis IPA, sunepos ta eglimata kai oi thanati kimenonte se poli mikrotero arithmo.

Ena apo ta kalitera dokimanter pou exo di pote ine to ''Bowling for Colombine'' tou Michael Moore. Auto kai to Psyco (gia themata igias) ine poli epimorfotika. Makari o Obama na allaxi tis nomothesies peri oplon stin Ameriki.
Niko
22/01/2009 07:10
@Thanassi 21/1/2009 10:53
Agapite Thanassi,
Zitw syggnomi gia tin parapliroforisi logo agnias. Telika ta stun gun kai ta taser (opws kai ta pyrovola opla) einai paranoma sti poli tis Neas Yorkis kai stin poleitia tou Illinois kai genikos ipagontai stous idious nomous kai kanonismous pou iparxoun gia ta pyrovola kai psyxra opla. Stis poleities pou epitrepetai i oploforia, safws einai pio eukola i agora tous, alla se periptwsi xrisis kai kataxrisis feroun tis idies poines me ta pyrovola opla.
Oi egklimaties kai kakopoioi, genikws den voiazontai kai empodizontai apo to nomo na vroun opla kai taser (des to paradeigma tis Elladas). Rikse mia matia sto youtube psaxnontas gia "home made stun gun" kai tha deis dekades video apo efivous na paraskevasoun mini tasers me mikres metatropes se stigmiaies fotografikes mixanes mesa se liga lepta.
To provlima me ta taser kai ta opla thanasima i mi genikws, den einai oute i dioxeteusi, oute i eukolia agoras, oute i ekpaideusi, oute i nomothesia, alla i atomiki euthyni apo tous polites kai astinomikous.
Γιάννης Θεσσαλονίκη
22/01/2009 01:27
Ένα εξαιρετικά χρήσιμο όπλο με αρκετές παρενέργειες. Αναφέρονται περιστατικά κατάχρησης με πρόκληση θανάτου, κάτι που όμως δεν θα έπρεπε να προβληματίζει ιδιαίτερα, μιας και ήταν περιστατικά είτε αδικαιολόγητης χρήσης ή καρδιοπαθών. Ίσως το καταλληλότερο όπλο για αεροπειρατεία εν πτήσει, μιας και η χρήση κανονικού πιστολιού μπορεί να προκαλέσει αποσυμπίεση καμπίνας, αν αστοχήσει η ομάδα επέμβασης. Και σε περίπτωση που συνέβαινε μια αεροπειρατία, δε θα θέλαμε το αεροσκάφος να πάει να πέσει στον Παρθενώνα ούτε φυσικά να πληγεί κάποιος από σφαίρα μέσα στο αεροσκάφος και εν πτήσει, ή μήπως κάνω λάθος?
gg
21/01/2009 20:39
1000 fores ta kanonika tous opla. To 3eroun oti afta skotwnoun k gia afto ta xrisimopoioun spaniws k ekei pou prepei (o korkoneas eftyxws einai e3airesi). Me afta pou 9a nomizoun oti einai akindyna 9a kanoun party mexri pou 9a xoume tous prwtous nekrous k 9a ginei pali xamos. An exeis to paramikro problima stin kardia me afto exeis pe9anei sigoura. K na min exeis pali uparxei kindynos.
georg
21/01/2009 15:10
αφου δεν θέλετε οι αστυνομικοι να έχουν τειζερ που είναι επικίνδυνα, προτιμάτε τα πυροβόλα που είναι πιο ακίνδυνα..?
εκτός κι αν θέλετε να τους στείλετε στο δρόμο με νεροπιστολα, αλλα και πάλι θα λέτε ότι σας ενοχλεί κι αυτό και παραβιάζονται τα ατομικά σας δικαιώματα κε τσίπρα και λοιποί του συνασπισμού
Σιντελα Αρφαραχ
21/01/2009 11:08
Α!
Επισης, σιγα να μην μπορουν οι δικοι μας οι μπατσοι να το λενε τέιζερ, τζιζ θα το λενε.
Thanassi
21/01/2009 10:53
Niko, an einai toso eukolo gia tous polites tis Vorias Amerikis na exoun taser, tha ine akoma pio eukolo gia tous eglimaties na ta exoun. Nomima kiolas ??! Tha mporoun na klepsoun kapion sto dromo xoris ton fovo oti mpori na ton dolofonisoun, opos mpori na ginotan me maxairi i pistoli an efere antistasi.
Kala ta taser alla mono se EKPEDEUMENOUS astunomikos kai se poli IDIKES periptosis. Se aplous polites xoris adia??!! Imarton!
Niko
21/01/2009 09:57
@SAK 20/1/2009 10:38
Ta taser to epevale Ameriki? Ti mou les re paidi mou....pouleise to Taser 100, 200 Taser apo 200-250 ante to poly 1000 dolaria i pio akribvi ekdoxi to kathe ena stin Elliniki Astinomia kai ploutise i Ameriki!
To Taser exei mia terastia agora stin Ameriki me pelatia kyrios gynaikes pou feroun tin politiki ekdoxi aftou tou systimatos gia aytoprostasia dedomenou oti mporei na poleitai xwris adeia oploforias kai stis polities pou einai sxedon adynato na bgaleis adeia oploforias (opws i Nea Yorki kai to Illinois). Dokimase na xouftoseis kamia gynaika sto metro tis Neas Yorkis i tou Chicago na deis ti tha pei na sou perasoun 50 000 volt sto swma.
Ta opla auta legontai Non Lethal Weapons (mi thanasima opla) kai exoun sosei xiliades zoes (astinomikwn kai politwn). To gegonos oti exoun pethanei 200 kai atoma mono sta 40 xronia pou iparxei auti i texnologia logo diaforwn atyximatwn, nai men tragiko, alla autos o arithmos tha mpourouse na einai eksapsifios ean den tha ipirxe i texnologia auti (kai i moni lysi einai to pyrovolo oplo).
Oi mpatsoi den xreiazontai ayta ta opla na vasanizoun kosmo. aftoi pou to exoun mesa tous to vasanistirio, einai kata fysi efeuretikoi. Briskoun "zartinieres", vazoun tous kratoumenous na plakonontai meta3y tous klp.
f f
20/01/2009 19:04
Sobarologeite re? Einai pou einai trampoukoi 9a tous dwsoume k afto to oplo? Idi einai sa na blepw videaki sto youtube; enas Albanos sti mesi me 5 Tazer panw tou k gyrw tou 5 kolompatsoi na gelane.
Σιντελα
20/01/2009 17:29
ΒΓ
τι γραφεις? τι εξ αμελειας και αηδιες λες?!
Ντροπη σου, τραβα σε κανα νεκροταφειο να ξαπλωσεις.
Σιντελα
20/01/2009 17:25
Golden boy
Βρε θα σε βαλω κατω με το tazer που σ αρεσει κιολας και θα σε κανω πυλωνα της ΔΕΗ.
Εμενα με ξερεις τι ανοιχτομυαλη που ειμαι, ολα τα βιτσια τα σεβομαι!
panos79
20/01/2009 17:23
ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΤΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟ,ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΔΟΥΣ ΟΠΛΑ ....ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΕΣΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ.....!!!
Thanassi
20/01/2009 17:09
@Sp: "To 70% twn anthrwpwn, ane3arthtws xarakthristikwn, mporei na provei se basanhsmous allou antrwpou an tou poun na kanei kati tetoio."

Isos se tritokosmikes i diktatorikes xores. Stin anaptigmeni disi omos, pou thelome kai emis na simperilamvanomaste "vasanistiria" den ginonte sixna. Kai eki pou ginonte katakrinonte - kai pali kala!!

Episis den pisteuo se "Ideologies". Ta pragmata den ine aspro mauro, mple prasino kokkino! Olo gia dexious, aristerous, anarxikous bla bla bla grafete. I ideologies den simenoun TIPOTA. I prosopikotites kai i arxes ton anthropon pou kivernane exoun simasia. Kai o Obama pou kouvala tis elpides tou planiti stin plati tou to exi pari idi xampari! Na'' nai kala o anthropos
KAXYPOPTOS
20/01/2009 17:09
Τα ΝΕΑ παρουσιάζουν όσο πιο συχνά μπορούν θέματα με αστυνομικούς και αναρχικούς γιατί απλούστατα αυτά πουλάνε. Παρατηρήστε ότι σε κανένα άλλο άρθρο δεν υπάρχουν τόσα σχόλια. Όσο λοιπόν εμείς φαγωνόμαστε για το αν ο αστυνομικός ή ο αναρχικός είναι περισσότερο βίαιος κάποιοι βγάζουν λεφτά. Στη χώρα των περισσοτέρων και μεγαλύτερων πολιτικοοικονομικών σκανδάλων ποτέ δεν θα υπάρξει από τα ΜΜΕ ουσιαστική αποκάλυψη που θα γκρεμίσει το σύστημα γιατί απλούστατα από αυτό συντηρούνται
Golden boy
20/01/2009 15:32
EPITELOYS!!!
Sp
20/01/2009 14:22
Mallon den 3erete to ''peirama''

To 70% twn anthrwpwn, ane3arthtws xarakthristikwn, mporei na provei se basanhsmous allou antrwpou an tou poun na kanei kati tetoio.
Oute gemath pshxakhdes exei h astunomia, oute oloi oi alloi emeis eimaste logikoi kai presveuoume thn agaph..
Ena polemoxares ethnos eimaste opws dhxnei kai h istoria mas..
As stamathsoun loipon oi pseuto-anarxhkoi kai oi pseuto-aristerhstes na lene anohsies, giati kai autoi ta idia skata einai, afou basanizoun ousiasthka kai autoi mia oloklhrh koinwnia

Kala to leei o filos, h ploutokratia tou SURIZA, me ton Alavano kai ton Tsipra tous poluekatomhriouxous na lene ston kosmakh ta dikaiomata tou...

Oi Feoudarxes kai oi Nazi 3anarxonte
ΒΓ
20/01/2009 13:54
Μακάρι να προμηθευτεί κι άλλα τέτοια όπλα και να γίνει επιτέλους η αστυνομία που θέλει η ελληνική κοινωνία. Ο φόνος εξ αμελείας του 15χρονου αναρχικού να μην γίνει η αφορμή για τον οριστικό ευνουχισμό της ΕΛ.ΑΣ.
1
20/01/2009 13:27
Να παρακαλάτε να κάνει ο Κούγιας καλά την δουλεία του.
Μανόλης
20/01/2009 13:17

@XT660: Δε μας λες εσύ πρώτα τα προγνωστικά σου για το ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ vs ΠΕΤΡΑ ? Ο Κορκονέας πάντως το έπαιξε διπλό.

Στην ΕΛΑΣ έχει μαζευτεί ικανό πλήθος από ψυχάκηδες (βλέπε δολοφονία Γρηγορόπουλου, βασανισμούς στη ΓΑΔΑ κλπ) και καριερίστες του κ*λ#$ (βλέπε υπόθεση Ματέι). Ό,τι επικίνδυνο μαραφέτι αγοράσει η ΕΛΑΣ, στα χέρια τέτοιων θα καταλήξει (και όχι των όσων σοβαρών έχουν μείνει στο σώμα). Καλύτερα να μοίραζαν τα Tazer στους κακοποιούς για να μη χρησιμοποιούν Καλάσνικοφ.

πολίτης Μπάμπης
20/01/2009 13:06
Προς Σωτήρη, άμα όμως είναι κάποιος καρδιακός με βηματοδότη, με αρρυθμία τότε μπορεί να πεθάνει. Είχα διαβάσει σε μια εφημερίδα στα τέλη της δεκαετίας του 70'' για αυτό το όπλο και μου είχε φανεί κάτι σαν διαστημικό επιστημονικής φαντασίας. Ένα άλλο περίεργο όπλο που διάβασα σε επιστημονικό άρθρο είναι ένα το οποίο εκτοξεύει συνθετικό αφρό. Ο αφρός πέφτει πάνω σου, διαστέλλεται, και στερεοποιείται σε δευτερόλεπτα. Εσύ μένεις μέσα σε στερεοποιημένο αφρό τυλιγμένος σαν σουβλάκι με πίττα. Ο κίνδυνος σε αυτό το όπλο είναι αν σου πάει ο αφρός στο πρόσωπο στο στόμα μπορεί να πνιγείς.
Nikos G
20/01/2009 12:28
Οι θανατοι στην Αμερικη και αλλων χωρων δεν θα ειναι τιποτα μπροστα στους θανατους στην Ελλαδα απο τειζερ. Αυτες οι χωρες εχουν πολυ αυστηρους κανονισμους για την χρηση τους και οι αστυνομικοι εκπαιδευονται πολυ καλα στην χρηση τους. Στην Ελλαδα θα τα παρουν τα διαμαντια μας οι αστυνομικοι και θα τα χρησιμοποιουν λες και ειναι νεροπιστολα, θα πατανε την σκανδαλη μονο και μονο για να γελασουν.....υποθετω η αρχη ή καλυτερα να πω η εκπαιδευση, θα γινει πανω στους αλλοδαπους και κανενα γεροντακι που διαδηλωνει για την συνταξη....Θα σπασουμε καθε ρεκορ.
PANAGHS XR.
20/01/2009 12:24
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΦΩΝΑΞΕΙ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ
Ρ.Μ.
20/01/2009 12:18
Μπράβο στην ελληνική αστυνομια!!!! Και lazer? Μπας και παιξουμε και στα Star Wars και γίνουμε και διάσημοι???

Για σκεψου.... ο ελληνας αστυνομικος ... με την στολάρα του... να βγάζει ένα σπαθί με κοκκινο, μπλέ, κίτρινο lazer??? Πολύ φουτουριστικό!!! Χαχαχα!

Πάντως η γιαγιακα που δέρνανε στην τελευταία συγκεντρωση, ένα ηλεκτροσόκ το χρειαζότανε....φαινόταν αναρχικια!!!

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται!!!!
igor
20/01/2009 12:13
Ουαου, αναφέρθηκαν αρνητικά σχόλια για τον μεγαλοεργολάβο Τσίπρα και σεις κύριοι των ΝΕΩΝ δεν τα έχετε λογοκρίνει ως τώρα; Με τρομάζετε
Thanassi
20/01/2009 11:59
Entaxi, na pari i EL.AS ta taser kai tha fanoune poli xrisima se orismenes periptosis. To provlima den ine ta Taser, alla orismeni anekpedeuti astinomiki (poli megalos arithos!) pou den katalavenoune apo anthropina dikaiomata. Tha ta xrisimopioun gia basanismous metanaston alla k ellinon -se polles periptosis-xoris idietero logo. Kai opios den pisteui as di kapia video sto you tube pou dixnoun tetiou idous basanistiria se astinomika tmimata. Kataxrisi exousias me Taser?! Euxome na min silifthi kanis uperaspistis ton Taser -kata lathos!!
XT660
20/01/2009 11:48
ΑΓΑΠΗΤΕ κ. ΒΡΑΔΕΛΗ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ .
ΤΑΖER M-26 vs ΚΑΛΑΖΝΙΚΟΦ !
ΤΙ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΔΕΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ? ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ????
Filippos
20/01/2009 11:08
Να μην συγκρίνουμε τους αστυνομικούς της Αμερικής με τους δικούς μας παρακαλώ. Καμία σχέση ευτυχώς. Εκεί που υπήρχαν θάνατοι από τα Tazer ήταν προφανώς από πολλαπλά χτυπήματα και όχι από ένα. Αλλά τους βλέπεις και όταν δείχνει ζωντανή καταδίωξη, πως συμπεριφέρονται. Του αλλάζουν τα φώτα του ανθρώπου που θα συλλάβουν, οι Αμερικάνοι, και ας έτρεχε ο άμοιρος από τον πανικό του και όχι γιατί έκανε κάτι φοβερό. Πάντως έλεος με όλους αυτούς τους άχηιστους που τα σπάνε και δεν δίνουν σημασία απλά κάνουν το κέφι τους. Γιατί άλλο ο αγρότης που βγαίνει και ζητάει να μην πουλάει την ντομάτα στο χωράφι του 20 λεπτά και ο Αθηναίος να την αγοράζει με 1,5 € και άλλο ο αλήτης και το κ___παιδο του καθενός που όπως κάνει χαβαλέ στα γήπεδα, έχει αρχίσει να κάνει χαβαλέ και στους δρόμους. Αρκετά και με αυτό το άσυλο του δολοφόνου (του Πανεπιστημίου δηλαδή). Πως θα φαινόταν σε μερικούς αν και για τους αστυνομικούς υπήρχε ένας τέτοιος χώρος από όπου θα μπορούσαν να πυροβολούν χωρίς να λογοδοτούν? Ή ακόμα καλύτερα να πυροβολούν και να μπαίνουν μέσα και να παίρνουν ασυλία...
Αντωνης Π.
20/01/2009 10:58
Παροχή όπλων ηλεκτρικής εκκένωσης σε τύπους που δε τους έχουν μάθει ούτε πως να χρησιμοποιούν το γκλομπ?...
Εξαιρετική ιδέα αγαπητέ Σωτήρη! Συγχαρητήρια!
Αυτοί οι άχρηστοι θα σκοτωθούν μεταξύ τους μέσα σε καμιά κλούβα μ''αυτά τα μαραφέτια..
SAK
20/01/2009 10:38
Τα όπλα αυτά δεν τα παρήγγειλε η Ελληνική Αστυνομία. Μας επέβαλε να τα αγοράσουμε η Αμερική. Όπως και τα F-16 όπως και όλα τα υπόλοιπα. Και να είστε σίγουροι οτι όταν αρνηθούμε να αγοράσουμε τον εξοπλισμό τους τότε ο οραματιστής Ομπάμα θα δώσει εντολή στους καλούς μας γείτονες και ακόμη καλύτερους πελάτες του να μας ταλαιπωρήσουν. Πάντως αυτά τα TASER αν τα είχαν οι αναρχικοί δεν θα του καιγότανε καρφί του ΣΥΡΙΖΑ...
maria
20/01/2009 10:34
αν σας λεει κατι: η αγγλοι αστυνομικοι ειναι στην πλειοψηφια τους αοπλοι. οσοι φερουν οπλα εχουν περασει καταλληλη εκπαιδευση και ξερουν να τα χρησιμοποιουν. κι εχουν εξουδετερωσει πολλους ενοπλους, χωρις θυματα.
tr
20/01/2009 09:46
Δείτε και την θετική πλευρά. Σήμερα αν ήμουν κακοποιός και γινόμουν αντιληπτός επ' αυτοφώρω το μόνο που θα έκανα θα ήταν να το έβαζα στα πόδια, ότι έγκλημα και να είχα κάνει ο αστυνομικός δεν θα πυροβολούσε με το ισχύον καθεστώς περί χρήσης του υπηρεσιακού όπλου. Άρα την γλίτωνα άμεσα. Με το Μ26 Τazer ίσως με ακινητοποιούσε. Φυσικά μετά θα ερχόταν η εφημερίδες και ο Αλέξης και ο κυρ Αλέκος και θα λέγανε ότι παραβιάστηκαν τα ατομικά μου δικαιώματα ...........βαβούρα κτλ και πάλιν θα την σκαπούλαρα.
Σωτηρης
20/01/2009 09:31
Απο που κι ως που "φονικό" όπλο κύριοι ξερόλες των ΝΕΩΝ; Πείτε μας ποια είναι η εμπειρία σας σε οπλικά θέματα.. Τελικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλετε. Πυροβόλα όπλα δεν θέλετε να χρησιμοποιεί η Αστυνομία (ο αγαπημένος σας Τσίπρας έφτασε στο σημείο να ζητήσει ακόμη και τον αφοπλισμό της), όπλα ηλεκτρικής εκκένωσης δηλ. taser επίσης δεν θέλετε να χρησιμοποιεί.. Για πείτε μας τι ακριβώς προτείνετε.. όπλα που ρίχνουν καραμέλες μήπως;;

όλες οι τελευταίες ειδήσεις