απαντάει- όπως δεν απάντησε ποτέ- σε 60 ερωτήματα του Σταύρου Θεοδωράκη

«Ημουν πάντα μόνος και θα ΄μαι πάντα μόνος»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/07/2010 07:00 |
Ο Μίκης Θεοδωράκης με τον Φιντέλ Κάστρο στην Αβάνα τον Ιούλιο του 1981
 «Ημουν πάντα  μόνος και  θα ΄μαι  πάντα μόνος»
Με τον Μίκη τα έχω συζητήσει όλα. Υπερβάλλω αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ημουν 23 χρονών το 1986 όταν μπήκα για πρώτη φορά στο σπίτι του. Απεσταλμένος...
Γίνετε Συνδρομητής
Σχοινοβάτης.
26/07/2010 11:24
Έχουμε πήξει στις ‘’αδερφές’’ στις ξανθές και στα λαμόγια…. Και μερικοί εδώ μέσα, βρήκανε να τα ‘’βάλουν’’ με τον Θεοδωράκη.

Ρε παιδιά, υπάρχουμε κι εμείς, που μας μιλάει το έργο του μέσα στη ψυχή μας, κι εκφράζουμε την αγάπη μας για το Δημιουργό του…. Τίποτε άλλο.

Να μη το κάνουμε;;
Γιατί;;
Και τι σας ενοχλεί αυτό.

Όταν θα κάνουν αφιέρωμα στον…. Βοσκόπουλο γράψτε κι εσείς τα καλά σας λόγια.

Αμάν..

Σχοινοβάτης
Νικος Νικολαιδης
26/07/2010 06:09
@ @Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο 25/7/2010 21:30 Ανωνυμε φιλε : Ουτε εγω ουτε ο πατερας μου υπηρξαμε δορυφοροι κανενος. Ο πατερας μου υπηρξε παιδικος φιλος της Μυρτω, καθοταν στο ιδιο θρανιο με τον Κωστα, ηταν φιλος του Μικη και μετα την κατοχη εφυγε για Αμερικη και εγινε καθηγητης Πανεπιστημιου στο Μαιαμι. Γυρισε και πεθανε στην Ελλαδα το 92. Δε καταλαβαινω το σχολιο σου, ουτε τον αγενη τροπο εκφρασης σου. Εαν καποιοι συμπαθουνε τον Μικη Θεοδωρακη, ειναι δικαιωμα τους. Ουτε ολοι πρεπει να συμφωνουνε με τις ιδεες και τα πιστευω του. Σιγουρα οχι εγω και πατερας μου. Αυτο που δε καταλαβαινω ειναι οι τριτοκοσμικες ad hominem επιθεσεις και μαλιστα ανωνυμες. Αυτο τι δειχνει για τον δικο σου χαρακτηρα ;; Ο Μικης ειναι σημειο αναφορας καποιας εποχης. Ειναι επισης ενας πολιτικος καλλιτεχνης. Θεωρει οτι ειναι σημαντικο να μιλα για καποια πραγματα. Αλλοι συμφωνουν αλλοι διαφωνουν. Εχει ομως αυτο το δικαιωμα. Ειπε οτι θελει τη μοναξια του. Κι αλλοι το χουν πει αυτο οπως ο Τσομσκι στον δημοσιογραφο Μπαρσαμιαν. Εχει κι αυτο το δικαιωμα. Αλλα εσυ απ αυτο θα κρινεις τη ζωη του Μικη ;;;
Ωχ...
26/07/2010 03:14
Γιατί οι Έλληνες της Γερμανίας πρέπει να παρουσιάζονται πάντα ως... οι <<τελευταίοι>> Έλληνες;
Έλληνας Μετανάστης Γερμανία
25/07/2010 23:23
Ε..! όχι φυσιογνωμία και ο κάστρο, ο δολοφόνος που σκοτώνει και φιμώνει κάθε ελεύθερη φωνή στην Κουβα να τους χαίρεσαι τους "δικτάτορες" φίλους σου Θεοδωράκη ,για αυτό έδιωξε τον άλλον τύραννο τον Μπατίστα ? Έχω επισκεφθεί σαν ναυτικος και σαν τουρίστας 8 φορες την Κουβα... φτώχεια,πορνεία ,ανέχεια και ρουφιάνους που δεν σε αφήνουν να πάρης ανάσα και σε χλωρό κλαρί και μονο για αυτό δεν μου αρέσει ο Μικης Θεοδωράκης ,Τιμώ και σέβομαι την Μουσική Ιδιοφυΐα όμως συμπάθεια για φασίστες τύπου κάστρο δεν ειναι δυνατόν οτι θα ύπαρξη συγχώρεση ,Λευθερία στην Κουβα ,Ζητω η Δημοκρατία όχι στον ""φασιστοκομμουνισμο"" του κάστρο και τις Εκλεκτής Εγκληματικης Παρέας του.
@ ένας αναγνώστης
25/07/2010 22:11
Φίλε δεν έχεις δίκιο γιά την μουσική του. Ούτε μακρόσυρτα είναι ούτε δακρύβρεχτα. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια που ο Μίκης έχει γίνει οπαδός των θεωριών συνωμοσίας και λέει πράγματα εξωφρενικά δεν τον ακούω. Όταν όμως ακούω την μουσική του, καταλαβαίνω ότι αυτός ο άνθρωπος είναι καλλιτεχνικός ογκόλιθος. Μπες στο Γκουγκλ να δεις τις συνθέσεις του και θα δεις ότι είναι μιά τεράστια γκάμα σε παγκόσμιο επίπεδο. Ακόμα και τα τραγουδάκια της σειράς "Μυρτιά, βάρκα στο γιαλό" έχουν ποιότητα. Καν΄το γιατί έχεις λάθος αντίληψη. (Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας είναι του Λοίζου κι είναι εξαιρετικό).
@Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
25/07/2010 21:30
Μάλλον τον κουράσατε όμως εσείς οι δορυφόροι του γιατί... αυτός ήθελε και θέλει να είναι μόνος του.
@Ναι
25/07/2010 21:26
Εγωκεντρικός αυτός προγονόπληκτοι με σταθερή ανάγκη για μεγάλες μορφές, αγωνιστές αστέρια, ονόματα και οικογένειες οι άλλοι... Αφού όλοι συνεχώς τον γλύφουν ότι και αν κάνει, πως να μη βαρεθεί και να θέλει να είναι μόνος του;
Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
25/07/2010 20:34
Στη φωτογραφια της Νεας Σμυρνης ο αλλος κυριος πρεπει να ειναι ο αδελφος του Κουναδη, ο Κωστας, ο οποιος ηταν ζωγραφος. Η Μυρτω, ο Μικης, ο Κωστας και ισως ο Αργυρης ηταν φιλοι του πατερα μου πριν και κατα τη διαρκεια της κατοχης στην Αθηνα. Συμμαθητες και αγαπητοι φιλοι. Η Νεα Σμυρνη τοτε ηταν εξοχη. Πρωτα κατοικηθηκε η Καλλιθεα απ την οποια πηγαινε ο κοσμος εκδρομη στη Νεα Σμυρνη. Η ζωη ηταν πανεμορφη τοτε γι αυτο εβγαλε μεγαλους πατριωτες.
Ενας αναγνωστης
25/07/2010 18:22
Σιγα, ηρεμα ρε παιδια, αποχαυνωθηκαμε πια με τα πεπαλαιωμενα ειδωλα. Φταρνιστηκε ο Μικης και χ*στηκαμε εμεις! Σιγα τα αυγα, σια ρε, σια! Το πολιτικο εργο <<του>> δεν ηταν ποτε μονον <<του>> αλλα μιας ολοκληρης γεννιας που παλεψε για κατι. Μερικοι που παλεψαν θα μεινουν για παντα αγνωστοι, αλλοι παλι γιναν θεματα των ΜΜΕ. Στην δευτερη ταξη ανοικει και ο Θεοδωρακης. Αλλωστε αυτο το λεει και ο ιδιος. Το μουσικο του εργο... τι να πω, θεμα γουστου. Εγω προσωπικα δεν γουσταρω καθολου τις δακρυβρεχτες μακροσυρτες πονεμενες μουσικες του... χασμωδιες. Μικροοραματα μικροπολιτων, που δεν τολμουν να βγουν εξω, να χ*σουν στα ισα αυτο που τους κανει τη ζωη πατινι, και να κανουν οτι θελουν με τη ζωη τους. Καθονται με τις ωρες και συγκινουνται με γλυκιβραστο και τρεις φουσκαλες! Ελληνικοτατον!!! Αααχ τα καημενα, μα τι βασανο τραβουν, συγκινηθηκα! Τι λε ρε τυπε, εγω στα 40 μου θα συγκινηθω με τα αφελη νταρλανταμ του Θεοδωρακη; Στρωσε το στρωμα μα σου για δυο, και ειμαστε χιλιοι δεκατρεις; Και το ζειμπεκικο της Ευδωκιας; Χ*στηκα! Δε πα να ειμαστε και οχτακοσες χιλιαδες και εκατονδεκατρεις; Αν θελω δηλαδη σημερα να ακουσω ηχους και στιχους κοινωνικης κατακραυγης της ενεργους αρνησης της <<ταξεως των πραγματων>>, τοτε οπωσδηποτε θα ακουσω... Θεοδωρακη; Το παλαιοδεινοσαυροειδες που εμεινε στην εποχη του; Το ομολογουμενως ιδεαλιστικο αλλα παρα ταυτα και παλαιολιθικο κατασκευασμα που δεν θελησε να εξελιχθει; Μα σιγουρα! Μα απολυτως σιγουρα!. Μικη, εχετε αντιληφθει οτι μενοντας στα χρονια σας περασε και η μπογια σας;
Μπουρνελης Ιπποκρατης
25/07/2010 18:04
Ειναι πραγματικα ενας ακεραιος ανθρωπος ασχετα αν συμφωνουμε με τον "ουτοπιστη κομμουνιστη " η οχι.Και ο Χριστιανισμος ειναι ουτοπιστικη Ιδεα ,δεν ετυχε να γνωρισω ποτε εναν ακεραιο Χριστιανο.Ενα ειναι συγουρο και οι δυο θεωρειες ειναι Διεθνιστικες.Ο Θεοδωρακης υπηρξε παντα Ελληνας και Πατριωτης.Οσο για την μουσικη του ειναι για μας τους Ελληνες περισσοτερο, αλλα και για τους ξενους -Θεικη
@ναι
25/07/2010 02:30
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα μας αφήσει για τόπο χλοερό... εκεί θα μάθουμε και τί ώρα έκανε το μπάνιο του... ΕΛΕΟΣ....
Ακέραιος !!!
24/07/2010 19:25
Ελεύθερος είναι ο υπεύθυνος !!!
Νίκος Θεοδωράκης
24/07/2010 16:26
O Μίκης για όσους τον έχουν γνωρίσει είναι απλός και μέσα από τα κείμενα του μιλάει για τους συντρόφους του που αγωνίστηκαν και έδωσαν την ζωή τους για μια ανεξάρτητη Ελλάδα!!! Το ότι τον τιμούν είναι γιατί στο πρόσωπό του όλοι βλέπουν το μεγαλείο όλων αυτών των αγωνιστών που δεν είναι πια κοντά μας. Όποιος τον πειράζει που συνέχεια τιμούν τον Μίκη είναι γιατί δεν μπορεί να σκεφτεί πόσο ανάγκη το έχει ακόμα και ο ίδιος, ναι μην σας φαίνεται παράξενο για να απαλύνει τον πόνο και την απογοήτευση που βλέπει την κατάντια αυτής της χώρας. Το λιγότερο λοιπόν που μπορούμε να κάνουμε ας το κάνουμε χωρίς πολλά πολλά, αφού δεν τολμάμε να μιλάμε για ελεύθερη Ελλάδα και ανεξάρτητη. Ευτυχώς που τον τιμούν όσο ακόμα ζει!!! Χρόνια πολλά Μίκη έρχεται η πλησιάζει η μεγάλη γιορτή!!!
squirrel
24/07/2010 14:51
Μεγάλε μας, αγαπημένε Μίκη.... Πόσο χρειαζόμαστε Ανθρώπους σαν κι εσένα τώρα.
Παύλος Ξανθόπουλος
24/07/2010 13:59
Ο μίκης Θεοδωράκης θα έπρεπε να ηγηθεί το ΠΑΜΕ ώστε να ενωθούν όλοι οι Έλληνες σαν μια γρόθοι εναντίον τις ξεφτίλας και υποδουλίας.... Τουλάχιστον να σώσουμε τα "παιδιαμας" από την ανερχομενη εργασιακή σκλαβιά !
Νικολας Ι. Ξενακης
24/07/2010 13:46
Το αρθρο συμπληρωνει ωραια το λεπτομερες βιογραφικο και ιστορικο μαζι γαι την νεωτερη Ελλαδα μας βιβλιο ''Αξιος Εστι''.
ΧΜΜΚ
24/07/2010 10:32
Ακέραιος και με παθη αλλα και τεραστιο ταλεντο. Τον λατρεψαν και τον μισησαν αλλα και τον χρησιμοποιησαν αμφοτεροι. Ακομα και οι Beatles ηχογραφησαν τραγουδι του το 1961 στο bbc. H συγχρονη ελληνικη ιστορια.
Βραδύνους
24/07/2010 09:20
Εχω συναντήσει πέντε ανθρώπους που τον είδαν από κοντά! ΕΝΑΝ που έκαναν μαζί στρατιωτικό στη Μακρόνησο. Μου μίλησε για ένα Μίκη τσαμπουκά που δε σήκωνε μυίγα στο σπαθί του. ΕΝΑΝ που συμμετείχε στην παρέα χορωδία που τους δίδαξε ο Μίκης το "Σωτήρη Πέτρουλα" στην Πειραιώς 4 λίγο πριν την κηδεία. ΕΝΑΝ που τον κράτησε μαζί μ'' άλλους καθισμένο στην πλάτη του σε μια απ'' τις αποθεώσεις πριν τη Χούντα. ΕΝΑΝ που τον συνάντησε να τραγουδάει τη Συννεφιασμένη Κυριακή" με μια παρέα στη Σουηδία και του θύμωσε που δεν έπαιζε σωστά τις συγχορδίες της κιθάρας. ΕΝΑΝ ξένο ροκά που πήγε σ΄ ένα κονσέρτο του, είδε το Μίκη να διαυθύνει και να τραγουδάει και σχολίασε "this guy is God man!" Κάποιες στιγμές νομίζω ότι είμαι και οι πέντε! Βραδύνους ο Ελλην
Ναι