«Μπορείς να μου δώσεις το “στρουμφ”;», είπε μια μέρα ο Πεγιό, έχοντας γεμάτο το στόμα, στον φίλο του Αντρέ Φρανκίν. «Φυσικά, ορίστε το “στρουμφ” σου. Μόλις τελειώσεις το “στρούμφισμα”, “στρούμφισέ” το πάλι σε μένα”», απάντησε εκείνος δίνοντας το σήμα για πολλά γέλια αλλά και για ένα Σαββατοκύριακο, στο οποίο οι δυο φίλοι θα χρησιμοποιούσαν την καινούργια λέξη όσο περισσότερο γινόταν. Κάπως έτσι – σύμφωνα με τον μύθο – ήρθε στο μυαλό τού βέλγου κομίστα η ιδέα να προσθέσει στη σειρά «Johan et Pirlouit» μερικούς μικροσκοπικούς μπλε ήρωες που θα βαφτίζονταν με την καινούργια αστεία λέξη. Γεννημένος το 1928 στις Βρυξέλλες, ο κατά κόσμον Πιέρ Κουλιφόρ, άρχισε να σχεδιάζει σχεδόν αμέσως μετά τα σεμινάρια στη Βασιλική Ακαδημία Καλών Τεχνών της γενέτειράς του. Δουλειές του, όπως τα «Pierrot» και «Jacky and Celestin» στο παιδικό περιοδικό «Spirou», θα τον έκαναν αρκετά γνωστό μέχρι φυσικά να εκτοξευτεί στο διεθνές στερέωμα με τη βοήθεια των πιο γνωστών ηρώων του. Από τότε και μέχρι τον θάνατό του, το 1992, θα επιστράτευε ένα ολόκληρο στούντιο γεμάτο συνεργάτες για την αφήγηση των ιστοριών των Στρουμφ, ενώ ο ίδιος θα καταπιανόταν κυρίως με τη διοίκηση της αυτοκρατορίας του.
Δημοφιλή
- 1
Ο Ισαάκ Νεύτων είχε προβλέψει το τέλος του κόσμου - Η ημερομηνία είναι... πολύ πιο κοντά απ' όσο νομίζουμε
- 2
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη
- 3
Λουκέτο σε ιστορική οινοποιία - «Λύγισε» από τα χρέη
- 4
Δίχως τη Ρωσία οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού - «Αϊ στον κόρακα!»
- 5
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Μαγική η τελετή έναρξης - Εντυπωσιακό το show στον Σηκουάνα
- 6
Εχουμε μπλέξει άσχημα
- 7
Μύκονος: Μετά τις βίλες «καταρρέουν» και οι τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων - Στα 24 ευρώ η μετάβαση για τον Α
- 8
Ιρλανδία: Η πλάκα που έκανε μετά θάνατον ένας άνδρας σε όσους πήγαν στην κηδεία του - Έκλαιγαν από τα γέλιαΑ
- 9
Οικογένεια δικηγόρου είχε στήσει... βιομηχανία αγωγών σε βάρος σούπερ μάρκετ για δήθεν αλλοιωμένα τρόφιμα
- 10
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το «X» δίκασε την τελετή έναρξης – «Αυτά που κάνουν οι Γάλλοι τα έκανε ο Δαλιανίδης πριν