ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΤΗΚΕ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΑΡΑΛΙΩΤΗΣ

Γιώργος Παλαμιώτης  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 05/10/2011 14:43 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 05/10/2011 15:19 |
Αποφυλακίστηκε ο Βασίλης Σαραλιώτης
Αποφυλακίστηκε με περιοριστικούς όρους ο αστυνομικός Βασίλης Σαραλιώτης (αριστερά, φωτογραφία από τη δίκη)

Την υπό όρους αποφυλάκιση του αστυνομικού Βασίλη Σαραλιώτη αποφάσισε σήμερα το πρωί το πενταμελές Εφετείο της Λαμίας. Ο Σαραλιώτης ήταν ο δεύτερος αστυνομικός που είχε καταδικαστεί σε 10ετή κάθειρξη για τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου μαζί με τον  Επαμεινώνδα Κορκονέα. Ο Βασίλης Σαραλιώτης ζήτησε από το δικαστήριο την αναστολή εκτέλεσης της ποινής του στις φυλακές της Κασσάνδρας επικαλούμενος ανεπανόρθωτη βλάβη.

Το δικαστήριο αποφάσισε την αναστολή με τον όρο παραμονής του στο νομό της Δράμας.

17
νικ
07/10/2011 13:13
Επιτελους και μια δικαιη αποφαση.Με τοση βια που αντιμετωπιζουν οι ηρωες αστυνομικοι απο τα ακροαριστερα φασισταρια της Εκαλης ειναι θαυμα που κρατανε την ψυχραιμιατους και δεν σκοτωνουν καθε μερα κι απο ενα.Ηθικοι αυτουργοι στο επομενο ατυχημα θα ειναι τα ΜΜΕ και η κυβερνηση που επιτρεπουν στα αναρχοφασιστακια να πετανε τονους απο πετρες μαρμαρα μολοτοφ απεναντι στους εργαζομενους αστυφυλακες και να απαιτουν απο αυτους να μην αντιδρανε και να μενουν απαθεις
θελετε η αστυνομια σε αναγκη να ερχεται σπιτι σας;
07/10/2011 12:46
μισοσκοταδο, δεν τον ηξερε τον μικρο, ηταν ατυχημα! εχουν συμβει αρκετα ατυχηματα στους αστυνομικούς. μονη ποινη=στερηση μισθολογικης προαγωγης!
Ανέστιος
07/10/2011 12:41
@... 6/10 και λοιποί: Δεν συζητάμε εδώ σε ποιόν βαθμό φταίει. Τον βαθμό ευθύνης του τον καθορίζει το δικαστήριο. Αφού τον καταδίκασε σε 10 χρόνια σημαίνει ότι βρέθηκε σε μεγάλο βαθμό ένοχος. Αφού έχει εκτίσει μόνο 3 (αν ήταν προφυλακισμένος πριν την δίκη, αλλιώς μόνο 1), δεν καταλαβαίνω πώς βγαίνει έξω. Είναι σαν να προεξοφλείται ότι η πρωτόδικη ποινή ήταν υπερβολική, ότι στο Εφετείο θα φάει πολύ λιγότερα, οπότε τσάμπα τον είχαν μέσα τον άνθρωπο. Όσο για τις δικαιολογίες ότι είναι ο πατέρας του άρρωστος ας μην τις χαρακτηρίσω! Με κάτι τέτοια (και βέβαια και με Ψωμιάδηδες κ.λπ.) έχει ξεφτιλιστεί η δικαιοσύνη!
κωστας
07/10/2011 11:41
στις τραπεζες λεφτά στη νεολαια σφαίρες ηρθε η ωρα για τις δικές μας μέρες!
δημοκρατης
06/10/2011 15:52
Ο Σαραλιώτης δεν μπορούσε να αποτρέψει το έγκλημα του Κορκονέα. Τι να έκανε να έβαζε στολή σούπερμαν για να κυνηγήσει τις σφαίρες?
Τζέφρυ
06/10/2011 13:37
Ο Σαραλιώτης κρίθηκε ΕΝΟΧΟΣ για συμμετοχή και συνεργία στη δολοφονία του Γρηγορόπουλου και η αίτησή του για αναστολή απορίφθηκε Οκτ. 2010. Από ότι φαίνεται τα είχαν συμφωνήσει ώστε να "ξεχαστεί" το θέμα και να τον βγάλουν μετά με "ανεπανόρθωτη βλάβη" και σαν τίμιος Έλληνας να αποπληρώσει τα δάνειά του... Σίγουρα η ΕΛ. ΑΣ. θα του δώσει και τιμητική σύνταξη. Ζήτω η Ελλάδαρα και οσοι τον υπερασπίζονται!
Πανάγιωτης
06/10/2011 13:02
O Σαραλιωτης ειναι ενας δειλός που πρωτα είδε τον συναδεφό του να σηκωνει ενσυνειδητα οπλο σε παιδιά και κολωσε να τον σταματήσει και τωρα μυξοκλαψε για να αποφυλακιστει. Αρκετά δυσφήμισαν και οι δυο το Σωμα.
...
06/10/2011 11:10
Ελληνάρες το παρατραβήξατε με τα λαϊκά σας δικαστήρια. Ο Σαραλιώτης δεν πυροβόλησε κανέναν απλά είχε υπηρεσία μαζί με τον κορκονέα. Δεν μπορούσε να το αποτρέψει, που να ήξερε ότι ο άλλος θα πυροβολούσε;
ΓΙΩΡΓΟΣ
05/10/2011 21:40
Πολύ σωστά , με αυτό τον τρόπο αποκαθίσταται μια αδικία . Διότι , πιστεύω απόλυτα, ότι δεν υπήρχε ούτε πρόθαση αλλά ούτε και ευθεία βολίδα από το όπλο στο παιδί. Η καταδίκη είχε γίνει υπό την πίεση της κοινής γνώμης .
neo zaf
05/10/2011 19:46
αισχος !!! αλλα εαν δεν επασχε η δικαιοσυνη δεν θα ειχαμε φτασει σε αυτα τα χαλια......μετα τον ανακριτη που αφησε ελευθερον τον ψωμιαδη ερχεται τωρα και αυτο απλα και μονο για να μας δειξουν ποιος ειναι το αφεντικο. Εγω παντως το σχοινι και το σαπουνι τα εχω ετοιμα...
Ανέστιος
05/10/2011 18:46
Άντε και στου κορκονέα! Βολεύει τώρα που σφίγγουν τα πράγματα μια συγκρουσιακή κατάσταση, έτσι;
nikos
05/10/2011 18:11
Το κράτος τους αμολάει με όπλα κι εξουσία πάνω στους πολίτες και μετά, αν κάνουν τίποτα κακό τάχα τους τιμωρεί....
Βραδύνους
05/10/2011 18:00
Τί διαμαρτύρεσθε; Τόσο ο αποφυλακισθείς όσο και ο Κορκονέας έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία στην καταστολή ταραχών κι έχει πέσει πολλή δουλειά τώρα τελευταία! Ερρωσθε και ευδαιμονείτε! Βραδύνους ο Ελλην
Θανάσης
05/10/2011 17:36
Αυτή είναι δικαιοσύνη, ο άνθρωπος έπαθε ανεπανόρθωτη βλάβη και δεν μπορούσε να μείνει εντός άλλο. ενώ ο Γρηγορόπουλος δεν έπαθε μόνιμη βλάβη απλά σταμάτησε η καρδιά του να χτυπά απο τις σφαίρες του κολλητού του. πολύ λογικό... αθάνατη ΕΛΛΗΝΙΚΗ πραγματικότητα, δεν πεθαίνεις όσα παληκάρια κι αν αφήσουν τη πνοή τους!!! μπράβο και πάλι στην Ελληνική Δικαιοσύνη, μπράβο!
Ειμαστε με τα καλα μας?
05/10/2011 15:34
Ουτε 2 χρονια τελικα δεν εκατσε μεσα... Πολυ του στοιχισε.
maria
05/10/2011 14:53
μπραβο! αντε και στου κορκονεα! ε ρε διακαιοσυνη!
ΑΓ
05/10/2011 14:50
Ελεος...