Νήπια χωρίς... φύλο στη Σουηδία

Νηπιαγωγείο της Στοκχόλμης δεν ξεχωρίζει τα παιδιά σε αγόρια και κορίτσια

ΤΑ ΝΕΑ / THE NEW YORK TIMES / ΤΟΥ JOHN TAGLIABUE  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/11/2012 15:09 |
Αγόρια, κορίτσια, όλα με τον ίδιο τρόπο τα αντιμετωπίζει ο εκπαιδευτικός Ρέζα Μόαφ στο νηπιαγωγείο Nicolaigarden, στη Στοκχόλμη
Νήπια χωρίς... φύλο στη Σουηδία
Υπάρχει ένα νηπιαγωγείο στην παλιά πόλη της Στοκχόλμης όπου οι νηπιαγωγοί αποφεύγουν να χρησιμοποιούν τις προσωπικές αντωνυμίες. Αντί «αυτός»...
Γίνετε Συνδρομητής
Μαρία
20/11/2012 12:33
Τα κορίτσια και τα αγόρια δεν είναι ίδια μεταξύ τους, είναι όμως ίσα ως προς τα δικαιώματά τους. Έχουν διαφορετική φύση,διαφορετικό τρόπο έκφρασης, διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές προτιμήσεις. Με ανάλογο τρόπο, συνεπώς, πρέπει να αντιμετωπίζουμε αυτά τα διαφορετικά χαρακτηριστικά. Όμως, θα πρέπει, παρά τη διαφορετικότητα, να απονέμουμε σε αυτά ίσα δικαιώματα και ευκαιρίες. Στο όνομα της ισότητας πολλοί "προοδευτικοί" σήμερα έχουν φτάσει στο άκρο του να αρνούνται κάθε διαφορετικότητα, η οποία όμως στην πραγματικότητα υπάρχει και είναι φυσική. Τα δύο φύλα είναι διαφορετικά, όχι μόνο εξωτερικά, αλλά και εσωτερικά. Όσο όμως είναι διαφορετικά, άλλο τόσο είναι και ίσα απέναντι στους νόμους και στην αντιμετώπισή τους από το κοινωνικό σύνολο.Καταλήγουν εν ολίγοις οι πολέμιοι των διακρίσεων να είναι οι ίδιοι ρατσιστές απέναντι στην έννοια της διαφορετικότητας! Διαφορετικός δεν σημαίνει άνισος.
Oxeidon
19/11/2012 19:26
Τι να τα κανουν τα φυλα αφου σε λίγο τα έμβρυα θα επωαζονται σαν τα κοτοπουλα σε μια ανευ προηγουμενου υποκλοπη τον νομων της φυσης. Ειμαστε συνυπευθυνοι αφου σιωπουμε μπροστα σ΄αυτους τους παρανοϊκους. Η επιστημη στραφηκε εναντια στον ανθρωπο, έγινε μιά μαύρη τρυπα στην εξελιξη και βρισκεται στα μυαλα των ανθρωπων. Ολα ειναι δεκτα οταν ερχονται απο κατω, οχι απο πανω, αυτη ειναι λογικη του Προκρουστη
Σόδομα και Γόμορα
15/11/2012 22:23
Αυτά τα περί ισότητος είναι μόνο στα λόγια, δηλαδή ένας μύθος, στην πραγματικότητα ΔΕΝ υπάρχει ισότητα στην Σουηδία μεταξύ των δυο φύλων. Παρ'ότι έχουν πολλούς νόμους που προσπαθούν να επιβάλουν την ισότητα στην κοινωνία, όταν κάποιος πάει π.χ στην εφορία βλέπει μόνο γυναίκες υπαλλήλους, ή στο σουηδίκο ΙΚΑ και στις περισσότερες υπηρεσίες και εκεί ΜΟΝΟ γυναίκες. Στην οικοδομή και στα βαρία επαγγέλματα βλέπει κάποιος μονο άνδρες. Λοιπόν πού είναι η φημισμένη σουηδική ισότητα???? Χαιρετισμούς στην Ελλάδα από Σουηδία.
Χρήστος
15/11/2012 20:40
Τ' αποτελέσματα θα τα μάθουμε σε 20 χρόνια. Όπως μάθαμε και τ' αποτελέσματα της μεταρρύθμισης τής παιδίας στην χώρα μας.
Α.Σ.
15/11/2012 19:51
Οι άνθρωποι από το πολύ κρύο έχουν πάθει σοβαρά προβλήματα. Από πότε ίσες ευκαιρίες σημαίνει κατάργηση της ταυτότητας και της διαφορετικότητας των φύλων; Τί θα ακούσουμε ακόμη;
αθαν γιαν
15/11/2012 16:15
ωραια !!! το απλο ερωτημα μου ειναι : δηλ. δεν ξερουν τι φυλο ειναι τα παιδια ??? ή ειναι ο προθαλαμος της ομοφυλοφιλιας ???
Ενας ανορθογραφος που παιδευει τον εαυτο του
15/11/2012 16:06
Για εμας που ζουμε στη Σκαδιναβια, ολα αυτα τα βλεπουμε εν γενη ἠ με μια ελαφροτητα ἠ με καχυποψια. Σας λεω ομως οτι υποψιασμενος δε ειναι σχεδον κανενας, για το τι σημαινει αυτη η ''μη φυλο'' διαφορα. Μη νομιζουμε οτι η προοδος σε αυτες τις χωρες (οικονομικη εν γενη, ασε που δε ειναι πλεον δε ισχυει ειδικα για Δανια και Σουηδια), σημαινει και κοινωνικη προοδο. Εδω υπαρχουν ''Kommune'' ειναι δηλαδη οπως το λενε εδω στη Δανια, κομμουνιστικο συστημα αλλα με δυτικου τυπου οικονομικη διαχειρηση. Θελει πολλη μελετη περι των θεματων αυτων πριν καποιος καταληξει οτι για το συγκεκριμενο θεμα, θα εχει ευεργετικες συνεπειες στον κοσμο. Αμα παντος ειχαν αποτελεσματα αυτα που εφαρμοζοντε και συμβενουν εδω, γιατι ακομα πολλοι απο αυτους, ο κοσμος, γενικα τους χαραχτηριζει ''Κρυους''? Τετοια ερωτηματα ας απαντηθουν τοτε και μετα ας παμε στο δια'ταυτα. Δε τους κατηγορω διοτι ετσι θελουν να ζουνε και εχουν το ελευθερο του αυτοβουλου, αλλα ας κοιταζουμε σφαιρικα τα θεματα αυτα.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις